Ukraińcy chcą walczyć za ojczyznę. Coraz więcej osób zgłasza się do armii i nowo formowanej Gwardii Narodowej. Chcą bronić kraju.

Wśród zgłaszających się osób można wyróżnić dwie grupy. Po pierwsze, do sił zbrojnych Ukrainy zgłaszają się osoby w okolicach 30, 40 - maksymalnie 50 lat. Często są to mężczyźni, którzy wcześniej już służyli, na przykład w wojnie sowiecko-afgańskiej.

W jednym z punktów rekrutacyjnych zgłosił się 40-letni Waler, którzy przyszedł tam razem z kilkuletnią córką. No oczywiście, że się boję o dziecko, ale muszę chronić jej przyszłość. Kto inny to zrobi? Ty byś nie walczył za kraj swojego dziecka? – pyta mężczyzna.

Do gwardii narodowej zgłaszają się także 18- i 20-latkowie, którzy już teraz są członkami paramilitarnych grup chroniących Majdan, na przykład nacjonalistycznego Prawego Sektora.

Chcą głównie chronić kraj przed rosyjską inwazją. Nie chodzi im tylko o Krym, ale także inne zagrożone miasta, jak Donieck czy Charków.

Pierwszy raz od wybuchu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego mieszkańcy Kijowa tak chętnie zgłaszają się do służby w wojsku albo gwardii.