Ukraińska milicja zatrzymała prezesa państwowej spółki paliwowej Naftohaz Ukrainy Jewhena Bakulina - poinformował szef ukraińskiego MSW Arsen Awakow. Bakulin został zatrzymany w ramach śledztwa w sprawie korupcji. Resort spraw wewnętrznych trafił na trop szajki, na której działalności państwo straciło 4 mld dolarów.

Tylko w trzech śledztwach prowadzonych przez MSW działania tej grupy przyniosły państwu straty szacowane na ok. 4 mld dolarów! I nie jest to pełna lista podejrzanych schematów i operacji, którymi zajmują się nasi śledczy - napisał Awakow na swym profilu na Facebooku.

Minister dodał, że w toku śledztwa mogą wyjść na jaw kolejne, ogromne straty, które poniósł skarb państwa w następstwie działalności znanych polityków i urzędników nie tylko z ekipy obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza, ale i z kręgów bliskich obecnym władzom Ukrainy. Ostrzegam polityków, by nie ingerowali w śledztwo. Uprzedzam, że na jakiekolwiek próby wywierania nacisków na śledczych będę reagował publicznie - oświadczył Awakow.

Szef MSW ujawnił, że grupa przestępcza, w której działalność zaangażowany był Bakulin stosowała bardzo prymitywne i cyniczne metody wyprowadzania państwowych pieniędzy. To się mogło dziać tylko w atmosferze totalnego przyzwolenia ze strony poprzedniego rządu oraz kierownictwa MSW i prokuratury - napisał.

Bakulin był prezesem Naftohazu od marca 2010 roku, gdy prezydentem Ukrainy został Janukowycz.

To kolejne z serii zatrzymań

Ukraińskie służby przeszukały dzisiaj także dwa kijowskie mieszkania byłego ministra ds. paliw i energetyki Eduarda Stawyckiego, który według mediów ukrywa się we Włoszech. Zatrzymano natomiast dyrektora firmy "Haz Ukrainy 2020" Anatolija Kaszkina i prezesa Brokbiznesbanku Denysa Buhaja. Oni także są podejrzewani o kradzież pieniędzy państwowych.

Zarówno "Haz Ukrainy", jak i Brokbiznesbank uważane są za struktury kontrolowane przez Serhija Kurczenkę, młodego biznesmena uważanego za nieformalnego skarbnika rodziny Janukowyczów. Kurczenko od wczoraj jest ścigany międzynarodowym listem gończym.

(MRod)