Szturm na Donieck. Słychać strzały

Poniedziałek, 21 lipca 2014 (10:35)
Aktualizacja: Poniedziałek, 21 lipca 2014 (13:55)

Przez barykady w pobliżu dworca kolejowego we wschodniej części miasta próbują się przedrzeć czołgi i wozy opancerzone - stwierdzili przedstawiciele samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony twierdzi natomiast, że to nie ukraińska armia jest odpowiedzialna za eksplozje i walki.

Doniecka rada miejska poinformowała o strzałach i eksplozjach, które słychać w okolicach miejscowego lotniska. 5-kilometrową strefę wokół niego ogłoszono strefą niebezpieczną. Strzały i wybuchy słychać także w okolicach dworca kolejowego.

Obecne na miejscu media donoszą, że ukraińskie wojska starają się przejąć kontrolę nad tym opanowanym przez separatystów miastem, używając przy tym czołgów i transporterów opancerzonych.

Ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony poinformowała natomiast, że ukraińska armia nie jest odpowiedzialna za eksplozje i walki, do których doszło w centrum miasta.

Próbujemy utorować dostęp do miasta, niszcząc punkty kontrolne terrorystów. Jeśli w centrum miasta dochodzi do eksplozji - to nie są to ukraińscy żołnierze  - oświadczył na konferencji prasowej rzecznik Rady Andrij Łysenko.

Mamy wyraźne rozkazy, by nie prowadzić ostrzału z powietrza i artyleryjskiego w mieście. Jeśli w Doniecku trwają walki, to według naszych informacji z terrorystami walczy mała zorganizowana we własnym zakresie grupa - mówił Łysenko.

(abs)

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Rewolta na Ukrainie

RMF24-PAP