Samobójstwa ukraińskich polityków i urzędników związanych z Partią Regionów obalonego w ubiegłym roku prezydenta Wiktora Janukowycza nie łączą się w jedną całość; każde miało indywidualne motywy - uważają przedstawiciele władz w Kijowie. "Nie widzę w tym żadnego schematu. Oczekuję jednak, że wokół tego tematu będzie wiele spekulacji" - oświadczył minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow.

Przez Ukrainę przetoczyła się ostatnio fala samobójstw ludzi kojarzonych z obozem Wiktora Janukowycza. Od początku roku zabiło się ich sześciu. Opozycja twierdzi, że są oni ofiarami "terroru politycznego" uprawianego przez obecnych rządzących. SBU nie prowadzi śledztw w sprawie tych przypadków, pomaga jedynie kolegom z MSW, chcę jednak podkreślić, że nie widzimy między tymi samobójstwami związku - powiedział doradca szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Markijan Łubkiwski.

"Nie mam siły dalej żyć. Odchodzę"

Do najgłośniejszego samobójstwa wśród ludzi związanych z Janukowyczem doszło 27 lutego, kiedy z 17. piętra swego mieszkania w Kijowie wyskoczył Mychajło Czeczetow, deputowany Partii Regionów w parlamencie poprzedniej kadencji. "Nie mam siły dalej żyć. Odchodzę. Sądzę, że tak będzie najlepiej dla wszystkich. Dziękuję wszystkim za wsparcie" - napisał w liście pożegnalnym. W lutym Czeczetow został aresztowany w związku ze śledztwem w sprawie głosowania w parlamencie nad tzw. ustawami dyktatorskimi. Wyszedł na wolność po wpłaceniu kaucji, jednak został objęty dozorem elektronicznym.

9 marca samobójstwo popełnił inny były deputowany Partii Regionów Stanisław Melnyk. Związany z Donieckiem i oligarchą Rinatem Achmetowem polityk i biznesmen zastrzelił się z broni myśliwskiej, a w liście pożegnalnym również prosił o przebaczenie. W styczniu ub. roku on także poparł ustawy dyktatorskie.

12 marca w swym domu w Zaporożu zastrzelił się były szef zaporoskiej administracji obwodowej, członek rady politycznej Partii Regionów i b. deputowany do parlamentu Ołeksandr Pekłuszenko. Niebawem miał stanąć przed sądem, oskarżony o wydanie decyzji o rozpędzeniu demonstracji antyrządowej poprzedniej zimy. Przeciwko uczestnikom protestów w Zaporożu do pomocy milicji wysłano grupy chuliganów, zwanych tituszkami.

Wcześniej, 26 stycznia, z broni myśliwskiej zastrzelił się b. wiceprezes kolei państwowych Ukrazaliznycia, Mykoła Serhijenko. Był on kojarzony z premierem z czasów Janukowycza, Mykołą Azarowem.

29 stycznia powiesił się mer Melitopola w obwodzie zaporoskim, członek Partii Regionów Serhij Walter. 26 lutego, także przez powieszenie, samobójstwo popełnił zastępca milicji w Melitopolu, Ołeksandr Bordiuh. Obaj pojawiali się w śledztwach dotyczących machinacji finansowych.

Parlamentarny Blok Opozycyjny, który wywodzi się z Partii Regionów Janukowycza, w reakcji na śmierć byłych deputowanych oświadczył, że padli oni ofiarą "terroru politycznego", uprawianego przez obecne władze w Kijowie. Blok zwrócił się również do Unii Europejskiej i organizacji międzynarodowych o reakcję na sytuację na Ukrainie i "ocenę prawną przestępczych działań" władz, "które cynicznie rozprawiają się z oponentami".

(MN)