Do końca tego roku na lotnisku Belbek na Krymie, oderwanym w marcu przez Rosję od Ukrainy, zostanie rozmieszczonych 20 myśliwców przechwytujących Su-27. Informację na ten temat podała agencja RIA-Nowosti, powołując się na źródło w Ministerstwie Obrony Federacji Rosyjskiej.

Belbek to lotnisko położone 10 km na północ od Sewastopola, głównej bazy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Przed rosyjską aneksją stacjonowało tam około 50 samolotów Sił Powietrznych Ukrainy, w tym myśliwce frontowe Mig-29.

Rozmówca rosyjskiej agencji zdradził, że początkowo za sterami Su-27 zasiadać będą piloci rosyjscy. Później dołączą do nich krymscy lotnicy, którzy po inkorporacji półwyspu wypowiedzieli posłuszeństwo Kijowowi i przeszli na stronę Rosji. Według informatora RIA-Nowosti, szkolenie tych pilotów zajmie pół roku.

Po modernizacji infrastruktury na Krymie resort obrony Rosji zamierza rozmieścić tam także pułk bombowców dalekiego zasięgu Tu-22M3, samoloty do zwalczania okrętów podwodnych Tu-142 i Ił-38, a także śmigłowce Ka-27 i Ka-29.

(MRod)