Szefowie dyplomacji państw UE rozważą w czwartek zaostrzenie sankcji wobec Rosji w związku z eskalacją konfliktu na wschodniej Ukrainie. Zwrócili się o to przywódcy państw członkowskich, którzy zajmą się tą sprawą na szczycie w lutym.

"Rosja agresorem. Separatystyczne republiki organizacjami terrorystycznymi"

Parlament Ukrainy uznał Rosję za agresora, a separatystyczne republiki za organizacje terrorystyczne. W poniedziałek ukraiński rząd zdecydował o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w obwodach ługańskim i donieckim. W całym kraju ogłoszono stan podwyższonej gotowości. czytaj więcej

W obliczu pogarszającej się sytuacji (na wschodniej Ukrainie) zwracamy się do Rady ds. Zagranicznych o dokonanie oceny obecnej sytuacji i rozważenie odpowiednich działań, w szczególności wprowadzenia dalszych restrykcji, które miałyby na celu szybkie i pełne wdrożenie porozumień z Mińska - oświadczyli szefowie państw i rządów we współlnym komunikacie. Poinformowali, że zajmą się tym tematem na najbliższym spotkaniu, które planowane jest na 12 lutego.

W oświadczeniu przywódcy państw UE wyrazili zaniepokojenie nasileniem się konfliktu we wschodniej Ukrainie i pogarszającą się sytuacją humanitarną. Potępili "bezmyślny" ostrzał Mariupola w minioną sobotę, w wyniku którego zginęło 30 osób, a około 100 zostało rannych.

Dostrzegamy dowody stałego i rosnącego wsparcia, udzielanego separatystom przez Rosję, co podkreśla odpowiedzialność Rosji. Apelujemy do Rosji, by potępiła działania separatystów i wdrażała porozumienia (o zawieszeniu broni) z Mińska - oświadczyli przywódcy.

Atak na Mariupol "może być równoznaczny ze zbrodnią wojenną"

​Ktokolwiek wystrzelił rakiety w kierunku Mariupola, świadomie uderzył w ludność cywilną - te mocne słowa padły z ust zastępcy sekretarza generalnego ONZ do spraw politycznych Jeffrey'a Feltmana. Jak dodał, atak separatystów narusza międzynarodowe prawo humanitarne i może być równoznaczny ze... czytaj więcej

W czwartek w Brukseli odbędzie się nadzwyczajne spotkanie szefów dyplomacji państw UE, zwołane w związku z nasileniem walk na wschodzie Ukrainy. Według źródeł, ministrowie najpewniej zlecą unijnym służbom dyplomatycznym przygotowanie propozycji decyzji o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji. Prawdopodobnie dotyczyć to będzie przede wszystkim kolejnego rozszerzenia listy osób i podmiotów objętych sankcjami wizowymi i finansowymi.

Do tej pory UE nałożyła sankcje wizowe i finansowe na 119 osób, w tym rosyjskich polityków, wojskowych i ludzi z otoczenia Kremla, oraz na 23 firmy i osoby prawne, zaangażowane w destabilizację Ukrainy.

Wprowadziła też sankcje gospodarcze wobec Rosji, obejmujące ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków i firm naftowych, ograniczenia w dostępie do zaawansowanych technologii stosowanych w przemyśle naftowym i dostaw sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

(edbie)