Specjalny mediator Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), b. wiceszef niemieckiego MSZ Wolfgang Ischinger zaapelował do stron konfliktu na Ukrainie o jego pokojowe rozwiązanie. Walczcie "słowami, a nie bronią" - wezwał.

Jaceniuk: Zdamy egzamin. Ukraina będzie silniejsza

"Z dużym optymizmem patrzę na przyszłość Ukrainy nie zważając na to, jak trudne chwile dziś przeżywamy" -stwierdził premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk, otwierając Dzień Europy w Kijowie. "Zdamy ten egzamin i wraz z naszymi europejskimi partnerami uczynimy Ukrainę silniejszą" -... czytaj więcej

W imieniu OBWE chciałbym zwrócić się do wszystkich mieszkańców Ukrainy, by szukali kompromisów tylko drogą pokojową - oświadczył podczas obrad okrągłego stołu jedności narodowej w Charkowie.

Ischinger zwrócił uwagę, że na spotkaniu w Charkowie zgromadzili się przedstawiciele wielu środowisk, co pozwala poznać stanowiska wszystkich stron konfliktu.

Nie możemy, oczywiście, omówić wszystkich kwestii, ale to, co zostało powiedziane w Kijowie i to, co zostanie powiedziane tutaj, pozwoli na zbliżenie wszystkich stron procesu i na wypracowanie wspólnej decyzji co do rozwiązania naszych problemów
- dodał.

(mal)