Ławrow: Rosja uszanuje wolę mieszkańców Ukrainy

Poniedziałek, 26 maja 2014 (12:27)

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że Rosja uszanuje wolę mieszkańców Ukrainy, gdzie wczoraj odbyły się wybory prezydenckie. Zadeklarował też, że Moskwa jest gotowa do dialogu ze zwycięzcą wyborów Petrem Poroszenką.

Zobacz również:

To, że głosowanie zostało zorganizowane w wielu obwodach Ukrainy, jest zapewne pozytywnym faktem. Jak powiedział prezydent Władimir Putin, z szacunkiem odniesiemy się do woli wyrażonej przez naród ukraiński - oznajmił Ławrow na konferencji prasowej w Moskwie.

Szef MSZ zadeklarował, że Rosja jest gotowa do dialogu z nowo wybranym prezydentem. Słyszymy, co mówi Petro Poroszenko o swoich intencjach wobec Federacji Rosyjskiej, że określa te stosunki jako najważniejsze. My, jak wielokrotnie deklarował prezydent, jesteśmy gotowi do dialogu z przedstawicielami Kijowa, gotowi do dialogu z Petrem Poroszenką - powiedział.

Ławrow oświadczył, że jedyne, czego Rosja by nie chciała, to by deklarowana przez Poroszenkę gotowość do dialogu była czymś uwarunkowana. Dla przykładu: wspomniał on, że będzie gotowy do dialogu z nami przy pośrednictwie Unii Europejskiej i USA - wyjaśnił.

Szef rosyjskiego MSZ ostrzegł władze w Kijowie przed nasilaniem operacji przeciwko separatystom na wschodzie kraju. Ławrow ocenił, że zapowiedziane już jej wznowienie będzie "kolosalnym błędem".

Szansa na nawiązanie nacechowanego szacunkiem, równoprawnego dialogu, uwzględniającego wyrażoną wolę, którą Rosja gotowa jest uszanować, nie powinna zostać zaprzepaszczona - podkreślił.

Szef MSZ Rosji wyraził nadzieję, że "Poroszenko, jeśli jego pełnomocnictwa zostaną potwierdzone, zrobi wszystko, aby zapobiec dominacji poglądów skrajnych na Ukrainie".

Ławrow przypomniał, że w jednym z wystąpień Poroszenko oświadczył, że na Ukrainie nie powinno być żadnych nielegalnych formacji zbrojnych. Bardzo ważne będzie to, jak ten cel będzie osiągany w praktyce, w tym w stosunku do Prawego Sektora, batalionu Dnipro i innych podobnych struktur z mętnym uzasadnieniem prawnym ich działalności - wskazał.

Rosyjski minister oznajmił, że Moskwa oczekuje od nowych władz na Ukrainie "potwierdzenia przywiązania do realizacji mapy drogowej OBWE". Jest wątpliwe, by bez tego cokolwiek udało się osiągnąć - powiedział.

Ławrow dodał, że kluczem do zakończenia ukraińskiego kryzysu jest dialog i kompromis między władzami w Kijowie a regionami.

(mal)

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Rewolta na Ukrainie

RMF24-PAP