Litewski konsul honorowy Mykoła Zelenec został uprowadzony i zabity w Ługańsku - bastionie prorosyjskich separatystów we wschodniej Ukrainie. Informację zamieścił na Twitterze minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius.

NATO przyznaje: Rosjanie wtargnęli na Ukrainę. Prowadzą ostrzał rakietowy

Urzędnicy NATO pierwszy raz przyznali, że rosyjskie oddziały wjechały na Ukrainę i stamtąd prowadzą ostrzał rakietowy. Do ukraińskich żołnierzy strzelają wojska specjalne, artyleria i spadochroniarze. Tymczasem agencja ITAR-TASS informuje, że do ukraińskiego Ługańska dotarły wszystkie samochody... czytaj więcej

Z głębokim żalem dowiadujemy się, że konsul honorowy Litwy w Ługańsku Mykoła Zelenec został uprowadzony i brutalnie zabity przez terrorystów - napisał na Twitterze szef litewskiej dyplomacji, który w piątek przebywał w Kijowie i został przyjęty przez prezydenta Petro Poroszenkę.

Ambasador Litwy na Ukrainie Petras Vaitiekunas powiedział w piątek agencji BNS, że Zelenca znaleziono zastrzelonego 12 dni po uprowadzeniu. Dodał, że nie jest jasne, czy morderstwo miało związek z zajęciami konsularnymi dyplomaty. Wspomniał też, że zmarły nie myślał o zrezygnowaniu ze swej pracy z powodu wydarzeń w rejonie, wojny, ofiar. Uważał, że jego wysiłki dyplomatyczne są niezbędne do znalezienia pokojowego rozwiązania w Ługańsku.

Agencja AFP pisze, że od początku konfliktu we wschodniej Ukrainie prorosyjscy separatyści uprowadzili kilkaset osób, w tym dziennikarzy, proukraińskich bojowników, duchownych, obserwatorów międzynarodowych i zwykłych obywateli, którzy separatystom wydali się podejrzani.

(mal)