Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował, że przedstawiciele UE, Ukrainy oraz Unii Celnej, tworzonej przez Rosję, Kazachstan i Białoruś, spotkają się na szczycie na wysokim szczeblu 26 sierpnia w Mińsku. Wiadomo także, że w spotkaniu weźmie udział również prezydent Rosji Władimir Putin.

„Rosja nie jest gotowa do nieingerowania w sprawy Ukrainy”

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin oświadczył w Kijowie, że po rozmowach w Berlinie nie dostrzega gotowości Rosji do niemieszania się w wewnętrzne sprawy Ukrainy. Wielogodzinne negocjacje z udziałem szefów dyplomacji Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec nie przyniosły przełomu i... czytaj więcej

Celem szczytu w formacie "Ukraina-UE-Trójka Eurazjatycka (...) będzie omówienie kwestii związanych z wdrożeniem umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a UE, bezpieczeństwem energetycznym oraz stabilizacją sytuacji w Donbasie" - głosi komunikat, który umieszczono na stronie internetowej prezydenta Ukrainy.

Podkreślono w nim, że szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso poparł inicjatywę Poroszenki w sprawie zaproszenia UE do udziału w spotkaniu.

W komunikacie przekazano również, że Poroszenko podziękował Barroso za gotowość wysłania do Mińska trojga członków KE, co określono jako "bezprecedensowy krok", który dowodzi "solidarności i wsparcia UE wobec Ukrainy".

Przewodniczący Komisji Europejskiej poinformował z kolei Poroszenkę, że Unię Europejską na szczycie w Mińsku reprezentować będą: szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, komisarz ds. handlu Karel de Gucht oraz komisarz ds. energii Guenther Oettinger.

Jak się okazało, w spotkaniu będzie uczestniczył również Władimir Putin. Taką informację przekazał rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

(abs)