Ukraiński premier Arsenij Jaceniuk skrytykował szkodliwą dla gospodarki decyzję Narodowego Banku Ukrainy (NBU) o trzydniowym zakazie realizowania przez banki zakupu walut na polecenie klientów. Zaznaczył, że decyzji nie konsultowano z rządem. Po tych informacjach hrywna traci na wartości tak bardzo, że pod względem płacy minimalnej przeliczonej na dolary, Ukraina spadła poniżej poziomu biednych krajów Afryki i Azji.

Rano z internetu dowiedziałem się, że bank centralny podjął samodzielnie i bez konsultacji decyzję o zamknięciu międzybankowego rynku walutowego, co nie dodaje stabilności walucie narodowej - oświadczył, otwierając posiedzenie rządu.

Jaceniuk ocenił, że "ma to bardzo złożony i negatywny wpływ" na gospodarkę Ukrainy, równowagę systemu finansowego i kurs wymiany walut.

Wezwał ponadto do zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Najwyższej w celu przyjęcia koniecznych decyzji zmierzających do ustabilizowania ukraińskiego systemu finansowego.

Dodał, że wraz z minister finansów Natalią Jaresko wystąpią do prezydenta Petra Poroszenki, aby wezwał na rozmowę szefową banku centralnego Wałerię Hontariewą.

Narodowy Bank Ukrainy podjął decyzję o zakazaniu do piątku, 27 lutego, handlu walutami na polecenie klientów w sytuacji gwałtownego osłabienia się hrywny. W oświadczeniu poinformowano, że zakaz nałożono, "aby podtrzymać stabilność waluty i ograniczyć nieuzasadniony popyt na dewizy ze strony klientów". Zakaz obowiązuje od środy.

Decyzja zapadła dzień po tym, jak kurs hrywny spadł o 11,1 proc., mimo wprowadzonych na początku tygodnia ograniczeń w handlu dewizami.

Kilka godzin po środowej decyzji Narodowy Bank Ukrainy zaoferował skup dolarów po kursie 21,7 hrywien, co oznacza - jak odnotowuje Reuters - że klienci zmuszeni do sprzedaży dolarów otrzymaliby o jedną trzecią mniej niż wynosił ostatnio zanotowany rynkowy kurs przed zakazem i około połowy w stosunku do kursu oferowanego na czarnym rynku. Reuters przypomina, że eksporterzy na Ukrainie muszą sprzedać 75 proc. swych wpływów w twardych walutach.

Jak wyliczyła telewizja Ukraina, hrywna traci na wartości tak bardzo, że pod względem płacy minimalnej przeliczonej na dolary Ukraina spadła poniżej poziomu biednych krajów Afryki i Azji.

Obecnie płaca minimalna na Ukrainie wynosi 1218 hrywien. To oznacza, że jest obecnie warta 42,9 dolara, podczas gdy np. w Ghanie, Bangladeszu, czy Zambii jest to 46,6 dolara.

(abs)