Raport nt. Fukushimy: Niekompetencja władz Japonii i operatora elektrowni

Wtorek, 27 grudnia 2011 (08:28)

Brak przygotowania na wypadek kataklizmu oraz niekompetentna reakcja władz i operatora elektrowni na kryzys przyczyniły się do pogorszenia sytuacji w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I po tsunami - wynika z raportu przygotowanego na zlecenie japońskiego rządu.

Nie zaznaczono żadnej odpowiedzi !

Wybierz najważniejszą informację ze świata w roku 2011

  • 23%
  • 20%
  • 34%
  • 10%
  • 5%
  • 8%
głosów: 753

Według autorów opracowania, ani operator elektrowni, firma TEPCO, ani rządowa agencja kontrolna nie przewidziały tak dramatycznych konsekwencji tsunami i nie były na nie przygotowane. Władze nie zażądały od TEPCO np. budowy dodatkowych zabezpieczeń, nawet po otrzymaniu od operatora wyników symulacji z roku 2008 i z początku 2011 roku, dotyczących wpływu tsunami na jego obiekty.

W 2008 roku firma TEPCO przeprowadziła symulację fal tsunami przekraczających 15 metrów, ale nie podjęła żadnych działań, ponieważ oceniła, że prawdopodobieństwo wystąpienia takiego kataklizmu jest niskie - głosi opublikowany dokument.

Tymczasem raport przygotowany przez samą firmę TEPCO twierdził, że w żaden sposób nie mogła się ona przygotować na trzęsienie ziemi o sile 9 w skali Richtera, a także na tak wysokie fale.

W raporcie z kontroli napisano także, że już po kataklizmie operator błędnie odpowiedział na awarię systemów chłodzenia reaktorów w uszkodzonej elektrowni. Firma TEPCO nie była przygotowana na sytuację, w której wszystkie źródła zasilania zostaną jednocześnie odcięte w kilku reaktorach na skutek katastrofy naturalnej, i nie wyszkoliła swoich pracowników na taką okoliczność - stwierdzono.

Raport opiera się na rozmowach z ponad 450 osobami, w tym przedstawicielami rządu i pracownikami elektrowni. Ostateczna wersja dokumentu ma być znana latem przyszłego roku.

11 marca fale tsunami, przekraczające 15 metrów wysokości, uszkodziły m.in. systemy chłodzenia japońskiej elektrowni, co doprowadziło do stopienia prętów paliwowych. W ubiegłym tygodniu japoński rząd ogłosił, że rozebranie i całkowita neutralizacja elektrowni Fukushima I może potrwać nawet 40 lat.

Trzęsienie ziemi w Japonii i katastrofa w elektrowni Fukushima to jedno z najważniejszych wydarzeń 2011 roku.

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Trzęsienie ziemi w Japonii

RMF24-PAP