Gazety z całego świata są pod wrażeniem Rafaela Nadala, który po raz dziewiąty wygrał wielkoszlemowy turniej na kortach im. Rolanda Garrosa. Imprezę na część hiszpańskiego tenisisty nazwano "Nadal Garros" i podkreśla się, że tenisista nie ma sobie równych na korcie.

Nową nazwę imprezy, by podkreślić rekordową dominację Nadala, zaproponowała "La Repubblica". W komplementowaniu tenisisty z Majorki prześcigają się hiszpańskie media. Wydawana w Barcelonie gazeta "La Vanguardia" na okładce zamieściła zdjęcie patrzącego w niebo i podnoszącego Puchar Muszkieterów zawodnika z podpisem "Nadal IX, król Paryża". Zdaniem "Mundo Deportivo" jest on z kolei "królem ziemi" - to nawiązanie do rodzaju nawierzchni, na jakiej toczą się zmagania we French Open.

"As" określił zwycięzcę turnieju mianem "giganta". "Marca" obok zdjęcia umieściła jego nazwisko dziewięć razy, odnotowując przy tym lata, w których triumfował, a główny artykuł zatytułowano "Wciąż król". "Sport" z kolei ocenił, że Nadal - dzięki finałowemu zwycięstwu nad Serbem Novakiem Djokovicem - zapewnił sobie nieśmiertelność, stał się legendą kortów ziemnych i pozostał na pierwszym miejscu w rankingu ATP.

Król tenisa

​Roland Garros: Dziewiąty triumf Rafaela Nadala w Paryżu

Rafael Nadal po raz dziewiąty - a piąty z rzędu - wygrał wielkoszlemowy turniej tenisowy na kortach im. Rolanda Garrosa w Paryżu. Rozstawiony z numerem pierwszym Hiszpan pokonał w niedzielnym finale Serba Novaka Djokovica (2.) 3:6, 7:5, 6:2, 6:4. czytaj więcej

Francuska "L'Equipe" podkreśliła, że spotkanie było wyczerpujące fizycznie dla obu zawodników. Zwrócono uwagę, że Djokovic miał problemy żołądkowe, a jego rywal pod koniec czwartego seta całkowicie opadł z sił. Jak jednak dodał felietonista tej gazety Mats Wilander, Nadal jest stworzony, by wygrywać Roland Garros i to sprawia, że rywale mają ogromny problem z pokonaniem go". W podobnym tonie wyraził się dziennikarz "Le Figaro", który podkreślił, że nawet Serb - który wygrał cztery ostatnie mecze z Hiszpanem - nie był w stanie przeciwstawić mu się w Paryżu.

Niemiecki "Kicker" nazwał Nadala "hiszpańską maszyną, która oferuje to, co najlepsze w światowym tenisie". Portugalska gazeta "A Bola" przypomina, że zawodnik ten wygrał pięć razy z rzędu French Open, czego nie dokonał nikt przed nim.

Słynny "The Times" zastanawiał się z kolei, czy mający na koncie 14 tytułów wielkoszlemowych Nadal będzie najlepszym tenisistą w historii, jeśli wygra jeszcze trzy imprezy tej rangi i zrówna się z prowadzącym w klasyfikacji wszech czasów Szwajcarem Rogerem Federerem. "W niedzielę wspiął się na kolejny szczebel na drabinie gigantów" - zaznaczył londyński dziennik.