"Nie uważam się tutaj za faworyta. W tym momencie inni znacznie bardziej zasługują na to miano niż ja" - ocenił na konferencji przed rozpoczęciem Australian Open znany hiszpański tenisista Rafael Nadal. "Skłamałbym, gdybym powiedział, że jestem gotowy" - powiedział na konferencji prasowej.

W listopadzie Nadal, trzeci zawodnik światowego rankingu, przeszedł operację wyrostka robaczkowego. Z tego powodu nie wystąpił m.in. w kończącym sezon ATP World Tour Finals w Londynie. Od tego czasu zagrał tylko w jednym oficjalnym turnieju - w Dausze w pierwszym tygodniu stycznia. Gdy dziennikarze spytali go, kto jego zdaniem zwycięży na kortach w Melbourne, Hiszpan wziął głęboki oddech, wzruszył ramionami i odparł: "Na pewno nie ja".

Spytany o aspekt gry, z którego jest obecnie najbardziej zadowolony, Federer odpowiedział: "żaden". Po chwili uśmiechnął się i dodał, że nie jest najgorzej z jego serwisem. Nie wiem, czy wszystko już w porządku z nadgarstkiem. Nie jestem na 100 procent pewny - przyznał. Podkreślił za to, że kolana pracują tak jak powinny, choć w przeszłości miewał z nimi problemy.

Za każdym razem, gdy wracasz do gry po dłuższej przerwie, masz wątpliwości. Masz wrażenie, że daleko ci do optymalnej formy. Jedyne co mogę zrobić, to lepiej grać. A będę lepiej grał, jeśli zacznę wygrywać mecze - przyznał utytułowany sportowiec.

Rozstawiony z numerem 3. Nadal w pierwszej rundzie zmierzy się z 47. w rankingu ATP Rosjaninem Michaiłem Jużnym.