Rozstawiona z "21" Angelique Kerber rozgromiła rosyjską tenisistkę Marią Szarapową 6:1, 6:3 w trzeciej rundzie wielkoszlemowego Australian Open. W 1/8 finału Niemka polskiego pochodzenia zagra z Agnieszką Radwańską (26.) lub Su-Wei Hsieh z Tajwanu.

Ósmy pojedynek 16. w rankingu WTA Kerber z 48. w tym zestawieniu Szarapową - dwóch zawodniczek, które w przeszłości triumfowały w Malbourne - był zapowiadany jako jedno z najciekawszych spotkań trzeciej rundy. Niemka, która dwa dni temu obchodziła 30. urodziny, jednak nie miała większych problemów z pokonaniem rywalki.

Nieco emocji pojawiło się tylko w drugim secie, gdy Rosjanka odrobiła stratę podania, a po chwili wyrównała na 2:2. Wyrównana walka nie trwała jednak długo. W ósmym gemie wyżej notowana z tenisistek zaliczyła kolejne przełamanie, po czym wykorzystała drugą piłkę meczową. Po raz czwarty pokonała starszą o rok przeciwniczkę. Do pierwszego pojedynku tych zawodniczek doszło sześć lat temu właśnie w Melbourne, także w trzeciej rundzie. Wtedy Szarapowa wygrała pewnie w dwóch setach.

Kerber, która ma na koncie triumf w Australian Open z 2016 roku (kilka miesięcy później wygrała też US Open), ma za sobą trudny poprzedni sezon, ale w obecnym jest jak na razie niepokonana. W czwartek zanotowała 12. zwycięski mecz z rzędu, wliczając Puchar Hopmana.

Wszyscy, którzy mnie znają, wiedzą, że się nie poddaję - zaznaczyła.

W kolejnej rundzie być może zmierzy się ze swoją przyjaciółką - Radwańską. By doszło do tego pojedynku krakowianka musi w sobotę pokonać Hsieh.

Trenująca w Puszczykowie Niemka jest teraz jedyną triumfatorką wielkoszlemowego turnieju, która pozostała w stawce kobiecych zmagań w Melbourne.

Szarapowa wystąpiła w tej imprezie po dwuletniej przerwie. W 2016 roku to właśnie za sprawą badania przeprowadzonego podczas tego turnieju wykryto w organizmie byłej liderki światowego rankingu niedozwoloną od 2016 roku substancję - meldonium. Z tego powodu została zdyskwalifikowana na 15 miesięcy. W dorobku ma pięć tytułów wielkoszlemowych, w Australii triumfowała 10 lat temu. W tej imprezie dotarła jeszcze trzykrotnie do finału.