Egzekucja taksówkarza. "Barbarzyńcy, odrażający terroryści"

Sobota, 4 października 2014 (06:21)

​"Brutalne zabójstwo Alana Henninga przez Państwo Islamskie pokazuje, jakimi barbarzyńcami są ci terroryści i jak bardzo są odrażający" - w ten sposób premier David Cameron potępił zabicie przez dżihadystów Brytyjczyka. Szef rządu zapewnił, że Londyn zrobi wszystko co możliwe, by "odnaleźć tych morderców i ich osądzić".

Informacja o ścięciu Henninga pojawiła się w piątek wieczorem. Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) opublikowali wideo pokazujące egzekucję.

Ścięcie Henninga było odwetem za brytyjskie naloty na cele IS w Iraku, na które zgodę parlament wydał pod koniec września. Według amerykańskiego ośrodka SITE, zajmującego się problematyką terroryzmu, wideo trwa ponad minutę i jest zatytułowane "Kolejna wiadomość dla Ameryki i jej sojuszników". Ja jako Brytyjczyk zapłacę za decyzję naszego parlamentu dotyczącą zaatakowania Państwa Islamskiego - mówi na nagraniu 47-letni Henning, ubrany w pomarańczową koszulę przypominającą odzież więźniów z Guantanamo.

Kolejna egzekucja. Terroryści zabili Brytyjczyka

Dżihadyści z Państwa Islamskiego opublikowali nagranie wideo pokazujące egzekucję brytyjskiego zakładnika, Alana Henninga - podała agencja AP. Na filmie grożą też zabiciem kolejnej osoby - Amerykanina Petera Edwarda Kassiga. czytaj więcej

"Odrażające morderstwo"

Premier David Cameron potępił zabicie Brytyjczyka i dodał, że myślami jest z żoną Brytyjczyka, ich dziećmi "i wszystkimi, którzy go kochali". Ten 47-latek "pojechał do Syrii, by pomagać ludziom różnych wyznań, którzy są w potrzebie" - mówił.

Brytyjskie MSZ poinformowało w oświadczeniu, że próbuje ustalić, czy wideo przedstawiające egzekucję Henninga jest autentyczne. Jeśli okaże się, że nagranie jest prawdziwe, "to będzie to kolejne odrażające morderstwo" - napisał Foreign Office.

"Brutalne zabójstwo" stanowczo potępił też prezydent USA Barack Obama, który zapewnił, że jego kraj będzie dążył do osądzenia winnych śmierci zakładnika. Razem z naszymi brytyjskimi przyjaciółmi i innymi sojusznikami będziemy dążyć do osądzenia zabójców Alana, a także tych, którzy zabili Jima Foleya, Stevena Sotloffa i Davida Hainesa - mówił Obama, wymieniając nazwiska innych ofiar islamistów.

Agencja AP pisze, że wideo przypomina poprzednie nagrania IS z zagranicznymi zakładnikami, a wypowiadający się z brytyjskim akcentem zamaskowany mężczyzna brzmi podobnie do tego, który przeprowadził wcześniejsze egzekucje.

To czwarte takie nagranie opublikowane przez IS. Poprzednie przedstawiały egzekucje amerykańskich dziennikarzy Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa oraz brytyjskiego pracownika pomocowego Davida Hainesa.

Taksówkarz, który pojechał pomagać

Henning, 47-letni taksówkarz z Salford w północnej Anglii, przyłączył się do konwoju, który miał dostarczyć leki do szpitala w północno-zachodniej Syrii. Został uprowadzony 26 grudnia 2013 roku, tuż po przekroczeniu granicy turecko-syryjskiej. W tym tygodniu jego żona Barbara błagała islamistów o uwolnienie męża.

O zwolnienie Henninga apelowało również ostatnio kilkunastu przywódców muzułmańskich w Wielkiej Brytanii. Sekretarz generalny czołowej brytyjskiej organizacji Muzułmańska Rada Wielkiej Brytanii (MCB) Shuja Shafi uznał ścięcie zakładnika za "podłe i odpychające". Zabójcy Alana Henninga nie mają szacunku dla islamu ani dla muzułmanów na całym świecie, którzy prosili o jego uwolnienie - oświadczył.

Na nagraniu znalazła się groźba zamordowania kolejnego zakładnika, Amerykanina Petera Kassiga, w odwecie za amerykańskie ataki na islamistów w Iraku oraz w Syrii. Pragnący zachować anonimowość przedstawiciel amerykańskich władz potwierdził, że Kassig jest przetrzymywany przez dżihadystów.

(abs)

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat kontra Państwo Islamskie. Komentarze

RMF24-PAP