Zamach terrorystyczny w zakładach gazowych w okolicy Lyonu na południowym wschodzie Francji. Na terenie zakładu znaleziono ciało pozbawione głowy. Są ranni. Domniemany sprawca zamachu miał przy sobie islamistyczny sztandar. Agencja AFP twierdzi, że został już zatrzymany. Inne źródła podają, że zamachowców było dwóch. Na RMF24 możecie śledzić wydarzenia we Francji minuta po minucie.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

14:28

Według francuskiego ministra spraw wewnętrznych terrorysta ma powiązania z ruchem salafickim - muzułmańskimi ekstremistami.

13:46" height="17" width="51">Aresztowany zamachowiec ma 35 lat, wychował się w Lyon. Według francuskiej prasy, w ostatnim czasie mieszkał zaledwie 3 km od fabryki. Został zatrzymany przez przedstawiciela zakładowej straży pożarnej. 13:35

Francuska telewizja iTele podała, że zatrzymano kilka osób z otoczenia aresztowanego terrorysty. Są przesłuchiwani.

13:23

Szef MSW Bernard Cazeneuve: Aresztowany mężczyzna został zidentyfikowany. Wiadomo o nim, że związał się islamskimi radykałami w 2006 roku. Potem - jak to określił - wypadł z systemu. Dwa lata później został skreślony z listy osób niebezpiecznych.

12:53

Prezydent Francji Francois Holland podczas konferencji w Brukseli: Zamach przeprowadziły dwie osoby. Nie ma wątpliwości, że ich zamiarem było doprowadzenie do wysadzenia w powietrze fabryki.

12:33

O godz. 15:00 w Pałacu Elizejskim ma rozpocząć się posiedzenie Rady Obrony w związku z zamachem w zakładach gazowych w Saint-Quentin-Fallavier.

Paryska prokuratura poinformowała, że wszczęto śledztwo w sprawie morderstwa i usiłowania morderstwa przez zorganizowaną grupę powiązaną z terroryzmem.

12:27

PILNE: W ataku zginęła jedna osoba, są ranni, w tym dwóch ciężko.

Francuskie media relacjonują, że na teren zakładów należących do amerykańskiej firmy Air Products w Saint-Quentin-Fallavier wjechał samochód z jedną lub dwiema osobami. Następnie nastąpiła eksplozja zbiorników gazowych.

Według źródeł agencji AFP w pobliżu zakładów znaleziono ciało z obciętą głową, ale "nie wiadomo czy zostało ono przywiezione na miejsce, czy też nie". Nieco później źródła zbliżone do sprawy podały, że w pobliżu obiektu znaleziono zatkniętą na ogrodzeniu głowę mężczyzny pokrytą arabskimi napisami - pisze AFP.

12:21

Zatrzymany mężczyzna odmawia policji podania, jak się nazywa.

12:12

Według portalu Le Point.fr, wszyscy pracownicy zakładów żyją. Nie wiadomo, kim jest człowiek ze ściętą głową. Być może jest to właściciel samochodu, który posłużył zamachowcom do ataku.  

12:06

Według lokalnej gazety “Le Dauphine", która powołuje się na swoich informatorów w służbach specjalnych, już od kilku tygodni pojawiały się sygnały, że w tym regionie może dojść do zamachu.

11:57

Odcięta głowa została umieszczona przez zamachowców na ogrodzeniu zakładu. Widać na niej arabskie napisy.

11:53

Słyszeliśmy eksplozję. Szyby w oknach w hotelu zadrżały. Myśleliśmy, że doszło do wybuchu na terenie fabryki, nie zdawaliśmy sobie sprawy, że to zamach. Teraz wszystko jest otoczone przez policję - powiedziała anonimowa kobieta w rozmowie telefonicznej z radiem Europe 1.

11:49

Sprawcy wysadzili zbiorniki z gazem na terenie zakładów w Saint-Quentin-Fallavier.

11:44

W zamachu miało brać udział dwóch mężczyzn powiązanych z Państwem Islamskim. Świadczy o tym znaleziona w pobliżu flaga z barwami IS i napisami w języku arabskim.

11:35

Agencja AFP, podała przed chwilą, że zatrzymano ok. 30-letniego zamachowca. Był już wcześniej znany francuskim służbom specjalnym.

Według najnowszych doniesień, nikt z pracowników fabryki nie został poszkodowany.

11:19

Jak informują światowe agencje, terrorysta przedarł się na teren zakładów gazowych forsując bramę swoim samochodem. Na miejscu znaleziono ciało z odciętą głową. Wiadomo, że kilka osób jest rannych.

Na miejsce ataku jedzie szef MSW Francji Bernard Cazeneuve.


(j.)