Dżihadyści z organizacji Państwo Islamskie (IS) opublikowali w sobotę wideo, na którym mówią, że dokonali egzekucji na japońskim zakładniku Kenji Goto. Powiadomił o tym portal SITE monitorujący strony islamistyczne.

Rząd Japonii próbuje ustalić autentyczność wideo w sieci ze sceną egzekucji.

Na razie, jak pisze Reuters, nie udało się potwierdzić autentyczności nagrania, które pokazuje zakapturzonego mężczyznę stojącego nad Japończykiem Goto z nożem na jego gardle.

Wideo zatytułowane "Przesłanie do rządu Japonii" przedstawia, jak pisze agencja Associated Press, dżihadystę, który wygląda i ma podobny głos jak ten z brytyjskim akcentem, którego sfilmowano na wideo z innych egzekucji przeprowadzonych przez organizację Państwo Islamskie.

Mężczyzna na wideo zwraca się do premiera Japonii Shinzo Abego ze słowami: Z powodu twej lekkomyślnej decyzji o udziale w wojnie nie do wygrania ten nóż zabije nie tylko Kenji, lecz wkrótce spowoduje rzeź, gdziekolwiek znajdują się twoi ludzie. Zaczyna się koszmar dla Japonii.

Wcześniej w sobotę przedstawiciel rządu Japonii Yasuhide Nakayama, który przebywał w stolicy Jordanii Ammanie, by nawiązać współpracę z władzami Jordanii w sprawie uwolnienia dziennikarza Kenji Goto i jordańskiego pilota Muatha al-Kasaesbeha, twierdził, że negocjacje z dżihadystami są w impasie.

Los zakładników nie był znany.             
  
Dżihadyści 24 stycznia opublikowali w internecie nagranie, w którym poinformowali o egzekucji innego Japończyka, 42-letniego Haruna Yukawy. Wcześniej za obydwu Japończyków żądali okupu w wysokości 200 mln dolarów.

Bojownicy IS zamordowali w ostatnich miesiącach kilku obywateli państw Zachodu, których przetrzymywali w niewoli. Wiele z egzekucji było udokumentowanych na nagraniach wideo, które następnie islamiści zamieszczali w internecie. Ścięto m.in. Amerykanów Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa oraz Brytyjczyków Davida Hainesa i Alana Henninga.