Islamiści zabili porwanego Chorwata? Pokazują ciało na Twitterze

Środa, 12 sierpnia 2015 (14:49)

Dżihadyści z Państwa Islamskiego ogłosili, że porwany przez nich w Egipcie chorwacki inżynier został stracony przez ścięcie głowy. Bojownicy opublikowali na Twitterze zdjęcie ciała zabitego. O publikacji powiadomił portal SITE, monitorujący strony islamistyczne.

Zdjęcie zawierało podpis mówiący o "zabiciu chorwackiego zakładnika z powodu udziału jego kraju w wojnie przeciwko Państwu Islamskiemu (IS)" - podaje Reuters. Agencje zachodnie zastrzegają, że nie potwierdzono na razie autentyczności zdjęcia. Rzecznik MSW Egiptu oświadczył, że władze sprawdzają informację o zabiciu zakładnika.

31-letni obywatel Chorwacji, Tomislav Salopek, został porwany 22 lipca w drodze do pracy. Pracował w Kairze dla francuskiego przedsiębiorstwa Compagne Generale de Geophisique (CGG); jak podaje agencja AP, miał dwoje dzieci.

Państwo Islamskie grozi zabiciem porwanego Chorwata

Na filmie opublikowanym w internecie dżihadyści, prawdopodobnie z Państwa Islamskiego, grożą zabiciem porwanego w lipcu Chorwata, jeśli władze Egiptu w ciągu 48 godzin nie uwolnią "muzułmańskich kobiet" z więzienia. czytaj więcej

W zeszłym tygodniu dżihadyści opublikowali nagranie wideo z zakładnikiem. Na nagraniu mówił on, że zostanie zabity, jeśli władze Egiptu w ciągu 48 godzin nie spełnią żądań porywaczy, czyli nie uwolnią "trzymanych w więzieniu muzułmanek". W oświadczeniu czytanym z kartki zakładnik powiedział, że porwała go grupa Wilajat Sinai; jest to arabska nazwa ugrupowania Prowincja Synaj, które uznaje zwierzchność Państwa Islamskiego.

O uwolnienie inżyniera zabiegała ostatnio w Kairze szefowa MSZ Chorwacji Vesna Pusić. W miniony piątek spotkała się ona z szefem dyplomacji Egiptu Samehem Szukrim. Władze egipskie zapewniały, że podejmują intensywne starania w celu ustalenia miejsca pobytu porwanego.

(abs)

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat kontra Państwo Islamskie

RMF24-PAP