Trzaskowski zapewnia: Nauczyciele dostaną wyrównanie za czas strajku

Piątek, 26 kwietnia (13:29)

W ciągu 3 miesięcy warszawscy nauczyciele dostaną wyrównanie za czas strajku - zapowiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski w rozmowie z dziennikarzem RMF FM.

Jak wyjaśnił prezydent Rafał Trzaskowski w rozmowie z Mariuszem Piekarskim, będzie to dodatek motywacyjny, o którym zdecydują dyrektorzy w każdej ze szkół, ponieważ jego wysokość jest ograniczona. Wypłata dodatku ma być rozciągnięta w czasie.

Przygotowaliśmy elastyczne rozwiązanie - trzy, cztery miesiące. W związku z tym spokojnie taki dodatek będzie mógł być wypłacony na taką sumę, która będzie równoznaczna tym 18 dniom strajku - deklaruje prezydent stolicy. Na początku maja Rada m. st. Warszawy ma zmienić regulamin płac w szkołach.

Po zawieszeniu strajku, w stolicy nie będzie problemu z dopuszczeniem uczniów do matur. Dziś rady klasyfikacyjne odbywają się w ostatnich dwóch szkołach.

O zawieszeniu strajku szef Związku Nauczycielstwa Polskiego poinformował w czwartek. Jednocześnie zapowiedział, że jeżeli rząd nie zrealizuje postulatów związku, nauczyciele podejmą strajk we wrześniu. Zwracając się na konferencji prasowej za pośrednictwem mediów do szefa rządu oznajmił: "Panie premierze Mateuszu Morawiecki, dajemy panu czas do września. Czekamy na konkretne rozwiązania z pana strony".

Dziś zawieszamy strajk, ale protest trwa nadal i będzie trwał, aż do skutku. Panie premierze, siadamy do pracy, my nauczyciele, ale chcemy, by pan zrobił to samo, żeby był pan przygotowany na wrzesień i żeby był pan przygotowany do realizacji naszych postulatów, bo my z nich nie zrezygnujemy - dodał.

Prezes ZNP poinformował, że związek nie rezygnuje ze swoich postulatów płacowych. Podkreślił, że nadal domaga się 30 proc. podwyżki do końca tego roku. Zapewnił, że "będzie walczył do końca".

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Strajk nauczycieli

Mariusz Piekarski

Łukasz Łaskawiec

RMF FM/PAP