Tylko dzisiaj policjanci zatrzymali po pościgach dwie grupy imigrantów. Jeden z kierowców uciekał przez prawie 30 kilometrów i został zatrzymany na krajowej "ósemce". W citroenie jumperze znaleziono 15 osób. Policja apeluje, aby kierowcy zachowywali szczególną ostrożność, gdy widzą taki pościg.

Tylko dzisiaj policjanci zatrzymali po pościgach dwie grupy imigrantów. Jeden z kierowców uciekał przez prawie 30 kilometrów i został zatrzymany na krajowej "ósemce". W citroenie jumperze znaleziono 15 osób. Policja apeluje, aby kierowcy zachowywali szczególną ostrożność, gdy widzą taki pościg.
Bus, którym przewożono migrantów, zatrzymany przez policję na "ósemce" w miejscowości Rzędziany / Artur Reszko /PAP

Do pierwszego zatrzymania doszło nad ranem na krajowej "ósemce" w Rzędzianach. Wcześniej kierowca nie zatrzymał się do kontroli w miejscowości Grabówka przed Białymstokiem.

Policjanci ruszyli w pościg, "kurier" przejechał cały Białystok i udało się go zatrzymać dopiero ponad 20 kilometrów dalej. Okazało się, że za kierownicą siedział obywatel Gruzji, a w miejscu ładunkowym samochodu dostawczego było 15 osób. Wszyscy to prawdopodobnie obywatele Syrii. Ich tożsamość weryfikują pogranicznicy. Kierowca został zatrzymany.

Do pościgu doszło też na drodze lokalnej między Michałowem a Nową Wolą - kilkanaście kilometrów od granicy. Kierowca - obywatel Palestyny - przewoził sześciu imigrantów. Takich zatrzymań w ostatnich dniach było więcej.

Policjanci z Oddziału Prewencji z Olsztyna, którzy patrolują podlaskie drogi, po pościgu zatrzymali kierowcę mazdy 5. Za kierownicą był Ukrainiec, w środku było 10 imigrantów.

W Siemiatyczach kierowca peugeota nie zatrzymał się do kontroli granicznej, potem w czasie pościgu zderzył się z nieoznakowanym radiowozem i próbował uderzyć też inny policyjny samochód. Okazało się, że za kierownicą siedział Albańczyk, który wiózł 7 migrantów.

Niebezpiecznie wyglądał pościg, który rozegrał się m.in. na ulicach Białegostoku. 22-letni mieszkaniec Szwecji, obywatel Iraku, uciekał audi Q5 przed policją, mając na liczniku ponad 200 kilometrów na godzinę. Wcześniej mężczyzna nie zatrzymał się do policyjnej kontroli w Michałowie. Okazało się, że w samochodzie przewoził 6 imigrantów, z czego 2 w bagażniku.

Z nieoficjalnych informacji naszego reportera wynika, że za kierownicą siedział student wydziału medycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. 

Do zatrzymania, prawdopodobnie kuriera, doszło też po pościgu w miejscowości Sofipol. Za kierownicą mercedesa siedział Syryjczyk. W środku poza nim nikogo nie znaleziono.

Podlascy policjanci apelują do kierowców o ostrożność i nieinterweniowanie w czasie pościgu, bo może to skończyć się wypadkiem. Patrole na drogach zwracają teraz szczególną uwagę na samochody dostawcze na zagranicznych numerach rejestracyjnych. Znane są też metody kurierów, które polegają na wysyłaniu kilku pustych pojazdów, a dopiero kolejne wypełnione są imigrantami. 

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.
Opracowanie: