Służby w sobotę odnotowały 259 prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej - przekazała straż graniczna. Zatrzymano 18 nielegalnych imigrantów i 6 osób za pomocnictwo.

Jak poinformowała w niedzielę rano na Twitterze straż graniczna, w sobotę odnotowano 259 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Funkcjonariusze zatrzymali 18 nielegalnych imigrantów.

Zatrzymano siedemnastu obywateli Iraku i jednego obywatela Konga - przekazała rzecznik straży granicznej ppor. Anna Michalska.

Za pomocnictwo zatrzymano sześciu cudzoziemców - trzech obywateli Iraku, obywatela Indii, obywatela Syrii i obywatela Rosji.

Od początku września straż graniczna odnotowała ponad 5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią.

Kryzys na granicy i stan wyjątkowy

Przypomnijmy, że kryzys na granicy polsko-białoruskiej trwa od początku sierpnia. Reżim Alaksandra Łukaszenki ściąga migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, po czym przewozi ich na granice z Polską i Litwą. Mińskowi zależy bowiem na zdestabilizowaniu sytuacji w sąsiadujących z Białorusią krajach.

Od 2 września w pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Przedstawiciele rządu uzasadniali konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową".