W rejonie wsi Kuścińce (Podlaskie), w strefie objętej stanem wyjątkowym, znaleziono dziś zwłoki mężczyzny - podała podlaska policja. Rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa powiedział, że informację o tragicznym znalezisku przekazała rano straż graniczna.

Ciało mężczyzny znajdowało się w strefie objętej stanem wyjątkowym. Na razie nie przekazano nic więcej na temat tego, kim był i co było powodem jego śmierci.

Obecnie trwają czynności procesowe i identyfikacyjne prowadzone przez policjantów pod nadzorem prokuratora - przekazał Krupa.

Sprawą zajmuje się prokuratura w Sokółce.

Kolejna ofiara

W środę nurkowie wydobyli z Bugu w pobliżu m. Woroblin (pow. bialski) ciało 19-letniego Syryjczyka. Poszukiwano go od wtorkowego poranka.

Jak informował rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej por. Dariusz Sienicki, funkcjonariusze znaleźli obywatela Syrii, który nielegalnie przekroczył granicę państwową z Białorusią.

Z zeznań imigranta wynikało, że został wepchnięty do rzeki Bug przez białoruskie służby, prawdopodobnie z innym mężczyzną. O zdarzeniu strażnicy zawiadomili strażaków. 

Niestety finał poszukiwań 19-latka był tragiczny. 

Dotychczas w strefie stanu wyjątkowego zmarło sześć osób, które nielegalnie przekroczyły polsko-białoruską granicę. Do podobnych sytuacji przy granicy dochodzi po białoruskiej stronie. 

Z kolei we wrześniu w Gibach na Podlasiu, przy granicy z Litwą, znaleziono grupę trojga obywateli Iraku. Wskutek skrajnego wychłodzenia jedna osoba zmarła. Pozostałe dwie zostały przetransportowane do szpitali. Teren, na którym znajdowali się migranci, nie jest objęty stanem wyjątkowym.

Stan wyjątkowy na granicy Polski z Białorusią

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 

1 października w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie prezydenta przedłużające stan wyjątkowy o 60 dni.