W piątek strażnicy graniczni odnotowali 553 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymali ośmiu nielegalnych imigrantów, w tym czterech obywateli Iraku - poinformowała w sobotę Straż Graniczna.

"Zatrzymano 8 nielegalnych imigrantów: 4 obywateli Iraku, 3 obywateli Konga i obywatela Gwinei. W tym miesiącu było już 4,3 tys. prób nielegalnego sforsowania granicy, od początku roku 15,8 tys." - podała Straż Graniczna na Twitterze.

We wszystkich ośrodkach straży granicznej przebywa obecnie ponad 1,5 tys. nielegalnych migrantów.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. W czwartek wieczorem Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. W piątek (1 października) w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie prezydenta w tej sprawie.

Prawie tysiąc zezwoleń na wjazd do strefy objętej ograniczeniami

Od początku ogłoszenia stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią wydano już 942 zgody na wjazd do strefy objętej ograniczeniami związanymi z rozporządzeniem - poinformowała SG.

Większość składanych wniosków motywowana jest koniecznością odwiedzin krewnych.