W związku z sytuacją przy granicy z Białorusią w szkołach w Nowym Dworze i w Kuźnicy w powiecie sokólskim uczniowie będą się w najbliższym czasie uczyć w trybie zdalnym – podało w poniedziałek Kuratorium Oświaty w Białymstoku.

"Podlaska kurator oświaty Beata Pietruszka wydała zgodę na zawieszenie zajęć stacjonarnych w tych placówkach" - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka kuratorium Małgorzata Palanis. Dodała, że to pierwsze takie decyzje kurator i pierwsze wnioski złożone przez placówki edukacyjne.

W Szkole Podstawowej w Nowym Dworze zajęcia w trybie zdalnym będą się odbywać od 15 do 26 listopada, a w Szkole Podstawowej w Kuźnicy od 16 do 19 listopada - poinformowała Palanis.

Szkoły z 10 powiatów mogą przechodzić na naukę zdalną

Kurator wydała decyzje na mocy ministerialnego rozporządzenia w sprawie przejścia na naukę zdalną w powiatach przy granicy z Białorusią. Decyzje podejmuje dyrektor szkoły w uzgodnieniu z organem prowadzącym szkoły i kuratorem oświaty.

Zgodnie z rozporządzeniem do 30 listopada 2021 r. na naukę zdalną mogą przechodzić placówki edukacyjne (szkoły lub przedszkola publiczne i niepubliczne) z dziewięciu przygranicznych powiatów: augustowskiego, bialskiego, białostockiego, hajnowskiego, łosickiego, sejneńskiego, siemiatyckiego, sokólskiego i włodawskiego.

W uzasadnieniu rozporządzenia napisano, że wynika ono "z potrzeby określenia sposobu funkcjonowania jednostek systemu oświaty z uwagi na kryzys migracyjny i napiętą sytuację na granicy polsko-białoruskiej".