Wczoraj strażnicy graniczni odnotowali 739 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymali 6 obywateli Iraku - poinformowała Straż Graniczna.

"Pozostałym próbom zapobieżono. Dodatkowo za pomocnictwo zatrzymano 15 osób: 14 cudzoziemców - w tym aż 5 obywateli Gruzji i 1 obywatela Polski" - podała Straż Graniczna.

Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ok. 16 tys. prób nielegalnego sforsowania granicy polsko-białoruskiej, z czego 5 tys. miało miejsce w październiku. We wszystkich ośrodkach Straży Granicznej przebywa obecnie ponad 1,5 tys. nielegalnych migrantów.

Stan wyjątkowy przy polsko-białoruskiej granicy przedłużony

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta Andrzeja Dudy o przedłużenie stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią o 60 dni.

Andrzej Duda podpisał i przesłał do Sejmu wniosek ws. wyrażenia zgody na przedłużenie stanu o 60 dni. Później  Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego.