W poniedziałek polscy pogranicznicy odnotowali 612 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymano 11 nielegalnych imigrantów - poinformowała straż graniczna.

Wczoraj tj. 18.10 na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 612 prób jej nielegalnego przekroczenia. Funkcjonariusze SG zatrzymali 11 imigrantów: 10 obywateli Iraku i obywateli Turcji - przekazała na Twiteerze straż graniczna.

Dodała, że "za pomocnictwo zatrzymano 3 cudzoziemców - obywateli Azerbejdżanu, Turcji i Ukrainy".

Od początku października odnotowano już ok. 10 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Kilka osób przy granicy zmarło. 

Stan wyjątkowy

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 

1 października prezydent podpisał rozporządzenie o przedłużeniu stanu wyjątkowego o 60 dni.

Zemsta Łukaszenki?

Na początku lipca Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że Białoruś nie będzie wstrzymywać nielegalnej migracji do UE, ponieważ z powodu nałożonych na jego kraj sankcji, "nie ma na to ani pieniędzy, ani sił".

Kilka państw UE oskarża Łukaszenkę o zorganizowaną akcję sprowadzania ludzi z regionów objętych kryzysem na zewnętrzną granicę UE. 

Migranci chcą przedostać się do Niemiec

Migranci przez Polskę próbują przedostać się do Niemiec. Wielu to się udaje. Niemiecka policja podała, że od sierpnia kilka tysięcy osób przekroczyło ich granicę szlakiem wiodącym z Białorusi.

Ośrodki azylowe w Brandenburgii muszą się powiększać, bo brakuje miejsc - informuje portal RBB24.