W sobotę na granicy polsko-białoruskiej odnotowano prawie 400 prób jej nielegalnego przekroczenia - poinformowała w niedzielę na Twitterze Straż Graniczna. Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali 29 nielegalnych imigrantów.

W sobotę funkcjonariusze SG odnotowali 398 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymano 29 nielegalnych imigrantów: 24 obywateli Iraku, trzech Syrii, dwóch obywateli Libanu. Pozostałym próbom strażnicy zapobiegli.

Za pomocnictwo zatrzymano 3 cudzoziemców: obywateli Syrii, jednego Ukrainy i jednego obywatela Niemiec.

Stan wyjątkowy przy polsko-białoruskiej granicy przedłużony

Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 10 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, a 1,5 tys. osób zostało zatrzymanych w głębi kraju i przewiezionych do ośrodków dla uchodźców. Tylko we wrześniu 7535 razy próbowano sforsować granicę między naszym krajem a Białorusią.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta Andrzeja Dudy o przedłużenie stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią o 60 dni.

Andrzej Duda podpisał i przesłał do Sejmu wniosek ws. wyrażenia zgody na przedłużenie stanu o 60 dni. Później  Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego.