Kolejna kolumna migrantów zmierza w kierunku granicy Białorusi z Polską - taką informację przekazały w niedzielę niezależne media białoruskie. W internecie opublikowano nagrania, na których widać maszerującą grupę migrantów z plecakami. Polscy pogranicznicy przygotowują się do próby ponownego siłowego sforsowania granicy.

Nagrania opublikowały w Telegramie m.in. niezależne portale Radio Swaboda i Zerkalo.io.

Według relacji w sieciach społecznościowych zdjęcia pochodzą z niedzieli, a grupa migrantów znajduje się na drodze w kierunku przejścia granicznego Bruzgi-Kuźnica Białostocka.

Polskie służby spodziewają się próby siłowego sforsowania płotu przez migrantów. Białoruskie służby celowo wprowadzają migrantów w błąd, wywołując wśród nich przekonanie, że przekroczenie granicy z Polską jest możliwe.

Reżim Łukaszenki wysyła też w okolice przejścia w Kuźnicy kolejne setki migrantów z Mińska. Sytuacja na granicy staje się coraz bardziej niespokojna. 

Na drogach wiodących do granicy widać kolumny samochodów policyjnych i wojskowych. Straż Graniczna drobiazgowo sprawdza też wszystkie auta wyjeżdżające ze strefy stanu wyjątkowego.

Tysiące migrantów przy granicy

8 listopada ku granicy Białorusi z Polską w zorganizowany sposób przemieściło się ok. dwa tysiące migrantów.

Następnie ludzie ci, pilnowani przez białoruskich funkcjonariuszy, rozbili obozowisko przy granicy i podejmują próby nielegalnego przekroczenia granicy.

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez rząd w Warszawie, w pasie przygranicznym po białoruskiej stronie granicy z Polską, przebywa obecnie od 2 do 4 tys. migrantów, regularnie dochodzi do prób siłowego przekroczenia granicy oraz prowokacji ze strony służb białoruskich.