Francuski rząd przeciwko budowaniu murów na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej – w tym na granicy polsko-białoruskiej. To przedsięwzięcie skrytykował francuski minister ds. europejskich Clement Beaune. Wszystko w przeddzień wizyty Andrzeja Dudy w Paryżu.

Clement Beaune zasugerował, że budowa murów i tworzenie zasieków na granicach zewnętrznych Unii jest sprzeczne z jego wizją europejskich wartości.

Jednocześnie wyraził poparcie dla polskiego rządu, który jak podkreślił, stawia czoła prowokacyjnym działaniom władz Białorusi masowo przywożącym imigrantów w rejon granicy z naszym krajem. Według Beaune'a by rozwiązać ten problem, wystarczy wzmożyć kontrole na granicach.

Zapowiedział, że Francja po objęciu przez ten kraj prezydencji Unii w styczniu wyśle więcej europejskiej straży granicznej tam, gdzie będzie to potrzebne.

Prezydent z wizyta we Francji

Prezydent Andrzej Duda uda się w środę z roboczą wizytą do Paryża, gdzie będzie rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem - poinformowała we wtorek prezydencka kancelaria.

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że wizyta Andrzeja Dudy w Paryżu planowana była od kilku tygodni. "Rozmowy dotyczyć będą współpracy polsko-francuskiej w kwestiach gospodarczych, w tym energetycznych, w zakresie polityki bezpieczeństwa, a także współpracy obu krajów w ramach Unii Europejskiej oraz ochrony granicy UE" - podała KPRP.

Opracowanie: