"Polski naród miał swój udział w mordowaniu Żydów". Nie będzie wizyty izraelskiego ministra

Poniedziałek, 5 lutego 2018 (17:55)

Nie będzie takiej wizyty - powiedziała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska pytana o doniesienia, że wizytę w Polsce w tym tygodniu miałby złożyć izraelski minister edukacji Naftali Bennett. Według doniesień izraelskich mediów minister Naftali Bennet miał w środę złożyć wizytę w Polsce.

Rzeczniczka rządu powiedziała PAP po południu, że "nie będzie takiej wizyty".

Według doniesień izraelskich mediów Bennett zapowiadał, że podczas wizyty w Polsce będzie mówił o udziale Polaków w mordowaniu Żydów. Jestem zdeterminowany, by wyraźnie powiedzieć to, co historia już udowodniła - polski naród miał swój udowodniony udział w mordowaniu Żydów w czasie Holokaustu - oświadczył Bennett cytowany przez anglojęzyczny portal Times of Israel.

Wcześniej o wypowiedź Benneta pytany był szef MSZ Jacek Czaputowicz. Ta część jego wypowiedzi, która mówi o potrzebie dialogu, oczywiście jest do przyjęcia, pokrywa się z naszym stanowiskiem. Natomiast nazywanie Polski, Polaków jako tych, którzy uczestniczyli w Holokauście - uważam że to jest niepotrzebne, przedwczesne - powiedział minister. Powinniśmy dążyć do pewnego porozumienia; najpierw rozmawiać, a później dążyć do wypracowania stanowiska w tej sprawie - dodał minister.

Zauważył, że w Izraelu toczy się kampania wyborcza i "musimy też brać poprawkę na pewne sformułowania polityków izraelskich", które - według szefa MSZ są kierowane są nie tyle do Polski, ile do swojego elektoratu.

Czaputowicz zaznaczył wówczas, że MSZ nie pośredniczy w rozmowach dotyczących wizyty Bennetta w Polsce. Głównym rozmówcą izraelskiego ministra byłoby Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W wypowiedzi przytaczanej przez Times of Israel Bennett podkreślił, iż "Polsce udowodniono, że miała udział w mordowaniu Żydów w czasie Holokaustu". Prawda nie zależy od (polskiej) ustawy (o IPN - PAP) ani żadnej innej - dodał Bennett.

Oświadczył też, że wierzy, że można "zakończyć obecny konflikt z polskim rządem na drodze dialogu, a nie wymienianych w mediach oświadczeń". Jak podawano Bennet podczas wizyty w Polsce miałby się spotkać z wicepremierem, ministrem nauki Jarosławem Gowinem, z polskimi studentami oraz udać pod Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie.

(mpw)

Artykuł pochodzi z kategorii: Spór o ustawę o IPN