Amerykański resort bezpieczeństwa narodowego ostrzegł linie lotnicze latające do Rosji, że terroryści mogą przemycić materiały wybuchowe na pokład samolotów w tubkach od past do zębów. Ostrzeżenie trafiło do przewoźników oferujących bezpośrednie loty na terytorium Federacji Rosyjskiej, w tym tych, którzy latają z USA - powiedział przywoływany przez Associated Press anonimowy urzędnik ministerstwa. Tłumaczył też, że tak ukryte ładunki mogą zostać złożone w trakcie lotu lub po przylocie na igrzyska.

Departament bezpieczeństwa narodowego tłumaczył jednak, że "nie ma informacji o konkretnym zagrożeniu dla kraju w tym momencie". W oświadczeniu zaznaczył, że "regularnie dzieli się informacjami z partnerami krajowymi i zagranicznymi, w tym tymi, którzy mają związki z wydarzeniami międzynarodowymi, takimi jak igrzyska olimpijskie w Soczi".

W Stanach Zjednoczonych bezpośrednie loty do Rosji oferują tylko amerykańska Delta oraz rosyjskie Aerofłot i Transaero. Przeloty czarterowe do Rosji, w tym do Soczi, oferują linie United Airlines, będące oficjalnym przewoźnikiem amerykańskiej reprezentacji na igrzyskach.

Ceremonia otwarcia zawodów odbędzie się w Soczi jutro. Już dzisiaj rozpoczną się kwalifikacje w kilku pierwszych konkurencjach.

(MRod)