Adam Małysz, Łukasz Rutkowski i Jakub Kot wystąpią w niedzielnym konkursie Pucharu Świata na mamuciej skoczni w Oberstdorfie. W kwalifikacjach, które ex-aequo wygrali Norwegowie Anders Jacobsen i Johan Remen Evensen, odpadł Marcin Bachleda.

Kwalifikacje oceniane były według nowych zasad przy uwzględnieniu - obok odległości i not sędziowskich - także siły i kierunku wiatru oraz długości rozbiegu. Tak będą oceniane wszystkie pozostałe do końca sezonu konkursy Pucharu Świata. Jedynie igrzyska olimpijskie w Vancouver rozegrane zostaną w systemie tradycyjnym.

Wśród zawodników czołowej "10" Pucharu Świata, którzy nie musieli brać udziału w kwalifikacjach, doskonałą formę zaprezentował Małysz, lądując na 211 metrze. Fin Janne Ahonen miał 193 metry, a lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Szwajcar Simon Ammann - 204 metry. W kwalifikacjach, tak samo jak na treningu, nie wystąpił wicelider PŚ Austriak Gregor Schlierenzauer.

W kwalifikacjach najdalej skoczył Norweg Johan Remen Evensen. Uzyskał on wynik 224,5 metra - o jeden metr gorszy od rekordu obiektu, który w ubiegłym roku ustanowił Fin Harri Olli. Pierwsze miejsce zajął ex-aequo jego rodak Anders Jacobsen. Skakał on z niższego rozbiegu i dzięki temu, pomimo krótszego skoku, obaj otrzymali taką samą notę.

Trzeci był Niemiec Michael Uhrmann, który wylądował na 203 metrze. Dalej od niego, ale z wyższej belki startowej, skakali m.in. Czech Antonin Hajek - 212,5 metra (4. miejsce w kwalifikacjach), Fin Matti Hautamaeki - 209 metrów (5.), Niemiec Michael Neumayer - 206 metrów (6.), Austriak David Zauner - 203,5 metra (7.) i jego rodak Stefan Thurnbichler - 202,5 metra (8.).

Trzej pozostali - obok Małysza - polscy skoczkowie nie dolecieli do 200. metra. Jakub Kot uzyskał 177,5 metra i zajął 25. miejsce. Tuż za nim po skoku na odległość 179 metrów uplasował się Łukasz Rutkowski. Marcin Bachleda osiągnął 170,5 metra, co dało mu 31. miejsce.

W niedzielnym konkursie indywidualnym w Oberstdorfie wystąpi czterdziestu zawodników - czołowa dziesiątka Pucharu Świata i trzydziestu, którzy wywalczyli awans w kwalifikacjach. W sobotę rozegrany zostanie konkurs drużynowy.