Twoje Wybory: Pojedynek w Poznaniu. "Stary Rynek wygląda jak dzielnica portowa"

Niedziela, 23 listopada 2014 (22:10)

"To pana polityka doprowadziła do tego, że Stary Rynek wygląda jak dzielnica portowa. Musimy postawić na kulturę i przestrzeganie prawa" – mówił podczas debaty zorganizowanej przez RMF FM i TVP Info Jacek Jaśkowiak (PO), kontrkandydat Ryszarda Grobelnego w wyścigu o fotel prezydenta Poznania.

Poznań był pierwszym przystankiem na mapie naszej nowej radiowo-telewizyjnej akcji Twoje Wybory w RMF FM i TVP Info. O problemach tego miasta rozmawiali kandydaci na prezydenta - Ryszard Grobelny i Jacek Jaśkowiak. Debatę poprowadzili Małgorzata Steckiewicz z RMF FM i Michał Adamczyk z TVP Info.

W pierwszej części pojedynku politycy odpowiadali na pytania dziennikarzy. Pytany o priorytety Jaśkowiak odpowiedział: Chciałbym, żebyśmy wrócili do tego co było istotą naszego miasta, czyli prowadzenia inwestycji w poznański sposób. Jeżeli np. planujemy przebudowę ronda Kaponiera i to ma kosztować 150 milionów, to powinno kosztować tyle a nie 300. Z kolei jego kontrkandydat podkreślał, że najważniejsze jest budowanie rynku pracy. Wszystkie przedsięwzięcia są temu podporządkowane - przekonywał Ryszard Grobelny. Dodał, że jego priorytetem jest renowacja Starego Rynku i do 2018 roku chce zrealizować tę inwestycję. Pytany zaś o politykę dla seniorów deklarował: Ma powstać nowy dom opieki społecznej, nowe domy dziennego pobytu opieki dla osób z alzheimerem. Planujemy stworzyć Kartę Seniora z przywilejami. Jaśkowiak z kolei odniósł się do tej kwestii następująco: Deklaracji dla seniorów było dużo. Oni sami nie są zbyt zadowoleni. Proponowałem budowę 4 tys. mieszkań socjalnych przystosowanych dla osób z problemami z poruszaniem się. Trzeba coś robić, żeby tramwaje i chodniki były "przyjazne" dla seniorów.


Kandydaci odnieśli się także do kwestii remontów i korków nękających Poznań. Należy najpierw planować dojazd, a dopiero później remontować, czy budować - mówił Jaśkowiak. Grobelny był innego zdania: Remonty trzeba skończyć, będzie lepiej. Mamy konkretne projekty komunikacyjne.

Na pytanie, czy należy w Poznaniu zlikwidować nocne kluby go go Grobelny przekonywał: Chcielibyśmy mieć takie przepisy, które pozwolą zlikwidować tego typu przybytki i regulować handel alkoholem, jeśli chodzi o sklepy nocne. Jaśkowiak zarzucił mu jednak: To pana polityka doprowadziła do tego, że Stary Rynek wygląda jak dzielnica portowa. (...) Musimy postawić na kulturę i przestrzeganie prawa. 

Podczas debaty Grobelny podkreślał, że nie należy do partii politycznej. Zawsze staram się być człowiekiem niezależnym, który nikomu się nie kłania. Moja biografia jest państwu znana. Znacie mnie z tego, że jestem człowiekiem konkretnym. Może nie obiecuję wielu fajerwerków, ale jeśli coś mówię, to oznacza, że jest to bardzo dobrze przemyślane, zbilansowane ekonomicznie i do realizacji. Będę starał się dogadać ze wszystkimi siłami politycznymi - zapowiedział. 

Z kolei Jaśkowiak podkreślał, że dzisiejszy Poznań "to jest wizja pana Grobelnego i sposób jej realizacji". Zawsze popada się w rutynę. Proszę o zastanowienie się, czy chcemy pewnego nowego otwarcia? Osoby na stanowisko prezydenta, która korzysta z rad mieszkańców, rozmawia z nimi. Jeżeli państwo wybiorą mnie na prezydenta, mogę obiecać, że będę osiem lat pracował (kandydat zakłada również drugą kadencję - przyp. red.). Nie przyspawam się do stołka. Przekażę swojemu następcy Poznań w lepszym stanie.

Zobacz całą debatę. Twoje Wybory - Pojedynek


Kolejna akcja RMF FM i TVP Info

Twoje Wybory: Pojedynek to już kolejna akcja RMF FM i TVP Info związana z wyborami samorządowymi. Wcześniej nasi reporterzy odwiedzali największe miasta Polski i rozmawiali z mieszkańcami o ich problemach. Przygotowywaliśmy wspólnie z widzami i słuchaczami Pakty dla Regionów - listy najważniejszych zagadnień, z którymi powinni zmierzyć się samorządowcy. Debatowaliśmy też o tym, co zrobić, by mieszkańców Mazowsza, Małopolski czy Podkarpacia żyło się lepiej. Rozmowy transmitowane na antenie TVP Info prowadzili Diana Rudnik i Mariusz Piekarski.

Zobacz naszą relację z debaty o problemach Wielkopolski

Zobacz relację z naszej debaty o problemach Mazowsza

Zobacz relację z naszej debaty o problemach Dolnego Śląska

Zobacz relację z naszej debaty w Katowicach

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Wybory samorządowe 2014. Twoje wybory