Walka powstańców warszawskich nie była przegrana; mimo militarnej klęski, zniszczeń i ofiar, oni jednak pokazali wyższość ducha nad materią – stwierdził arcybiskup Henryk Hoser podczas mszy z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz lokalnych, parlamentarzyści, kombatanci oraz przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Hoser podkreślił, że po 70 latach pamięć o Powstaniu Warszawskim jak i o jego uczestnikach staje się etosem dla młodzieży. Zaapelował o modlitwę o to, by każdym człowieku "dochodziło do zwycięstwa ducha nad materią, by każdy był bohaterem życia duchowego, bo na tym polega godność człowieka".

Hierarcha dodał, że powstańcy podjęli walkę o wolność i godność człowieka. Na pytanie, czym jest wolność człowieka i jak ją mierzyć, abp Hoser odpowiedział, że wolność zawiera w sobie "kryterium prawdy, dyscyplinę prawdy, bez tego nie jest prawdziwą wolnością, ale zakłamaniem wolności". Podkreślił jednocześnie, że "prawda jest nieodłączna od wolności, tak jak prawda jest nieodłączna od sumienia, o którym dzisiaj tak dyskutujemy".

Na zakończenie Hoser zaapelował, aby Powstanie Warszawskie pozostało dla nas szkołą "jak budować społeczeństwo, na jakich podstawach, bo prawda jest fundamentem wolności i od tej prawdy nie uciekniemy". O prawdę będziemy walczyć z taką determinacją, z jaką walczyli nasi powstańcy warszawscy - podkreślał.