Na lotnisku Mitiga w stolicy Libii wylądował w sobotę pierwszy od obalenia w sierpniu władzy Muammara Kaddafiego zagraniczny samolot pasażerskich linii komercyjnych. Był to samolot linii Turkish Airlines.

Wewnątrz budynku dworca lotniczego, udekorowanego z tej okazji flagami tureckimi i flagami nowych władz libijskich, oczekiwała grupa pasażerów.

Od dłuższego czasu nie mogliśmy podróżować, ale teraz wreszcie lecimy do Turcji w interesach. Dzięki Bogu komunikacja lotnicza znów funkcjonuje - powiedział dziennikarzom obecnym na lotnisku mieszkaniec Trypolisu, Mohammed al-Jaruszi.

Rada Bezpieczeństwa ONZ ogłosiła w marcu tego roku obszar nad Libia strefą zakazu lotów dla cywilnych statków powietrznych. Był to środek mający zapobiec atakom sił powietrznych Kaddafiego na powstańców.

Obecnie - według źródeł dyplomatycznych, na które powołuje się agencja Reutersa - zezwolono na loty samolotów cywilnych przewożących m.in. oficjalne delegacje, ale muszą one uzyskiwać zezwolenia i być monitorowane w celu uniknięcia omyłkowych ataków samolotów NATO.

Według tych samych źródeł, Turkish Airlines uzyskały specjalne zezwolenie na loty do Trypolisu.

Jednak międzynarodowy port lotniczy w Trypolisie nie wznowił jeszcze w pełni normalnej pracy.