Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) z siedzibą w Hadze Luis Moreno-Ocampo poinformował, że podejmie śledztwo w sprawie aktów przemocy w Libii po zgłoszeniu jego sądowi tej sprawy przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Rada uchwaliła w sobotę sankcje wobec przywódcy Libii Muammara Kadafiego oraz jego rodziny, a także zwróciła się do MTK o postępowanie w sprawie użycia przez władze libijskie siły przeciwko demonstrantom.

Po wstępnym przeanalizowaniu dostępnych informacji prokurator doszedł do wniosku, że śledztwo jest uzasadnione - głosi oświadczenie oskarżyciela MTK. W czwartek Moreno-Ocampo przedstawi przegląd domniemanych przestępstw dokonanych w Libii od 15 lutego oraz wstępnych informacji dotyczących instytucji i osób, które mogą być ścigane.

Po zebraniu wystarczających dowodów następnym krokiem będzie przedstawienie przez prokuratora tej sprawy trybunałowi, który zadecyduje o ewentualnym wydaniu nakazów aresztowania.

MTK jest pierwszym światowym stałym sądem uprawnionym do prowadzenia postępowań w sprawach o zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne i ludobójstwo. Jako jedno z niewielu państw Libia nie podpisała konwencji o poddaniu się jego jurysdykcji, ale ponieważ sprawę podjęto z inicjatywy Rady Bezpieczeństwa, MTK może obecnie sądzić libijskich obywateli.