Narodowa Rada Libijska przeniesie się do Trypolisu

Poniedziałek, 22 sierpnia 2011 (15:57)

Narodowa Rada Libijska przygotowuje się do przeniesienia z Bengazi do Trypolisu. Stolica jest już prawie całkowicie kontrolowana przez powstańców - poinformował szef powstańczych władz Mustafa Dżalil.

Podejmujemy kroki w celu przeniesienia NRL do Trypolisu; NRL przygotowuje loty" z powstańczej stolicy Bengazi - powiedział Dżalil w rozmowie z telewizją Al-Arabija. "Niektóre ogniska oporu" utrudniają te plany, "ale jeśli Bóg pozwoli, pokonamy te ogniska w ciągu 48 godzin" - powiedział szef NRL.

Zaprzeczył, by trwały negocjacje między powstańcami a Międzynarodowym Trybunałem Karnym (MTK) w Hadze na temat wydania mu jednego z synów Kaddafiego, Saifa al-Islama, który obecnie jest w rękach rebeliantów. Wcześniej o trwających rozmowach poinformował rzecznik Trybunału.

Ambasador NRL w Paryżu Mansur Saif al-Nasr nie wykluczył, że Saif będzie sądzony w Libii. Wszystko zależy od NRL. Możliwe, że zostanie przekazany Trybunałowi, ale możliwe też, że nie - powiedział wysłannik agencji Reutera.

Wysłannik zaznaczył, że nie wie, gdzie znajduje się Muammar Kaddafi. Zapewnił, że libijski dyktator zostanie aresztowany i stanie przed sądem.

Statek Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji wyruszył rano z Bengazi i jest w drodze do Trypolisu. Okręt Tasucu dotrze do stolicy we wtorek. Będzie mógł ewakuować 300 obcokrajowców - podała organizacja.

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Krwawa rewolucja w Libii

RMF24-PAP