Powstańcy zdobyli rano Syrtę, rodzinne miasto i bastion libijskiego przywódcy Muammara Kaddafiego - poinformował rzecznik rebeliantów. Wciąż nia ma potwierdzenia tej informacji przez niezależne źródła.

To już potwierdzone. Syrta przeszła w prodemokratyczne ręce - zapewniał rzecznik powstańców Szamsiddin Abdulmolah. Jak dodał partyzanci nie spotkali się z większym oporem ze strony sił Kadafiego.

Syrta położona jest w połowie drogi między Bengazi, bastionem powstańców, a stolicą kraju, Trypolisem. Jak poinformował Reuters, na wieść o zdobyciu bastionu Kaddafiego w Bengazi rozbrzmiały klaksony, słuchać było strzały oddane w powietrze.

Wczoraj wieczorem agencja Reutera, powołując się na źródła powstańcze, podała, że ustały walki między powstańcami a siłami Muammara Kaddafiego w Misracie, mieście położonym ok. 200 km na wschód od Trypolisu.

W rozmowie telefonicznej z Reutersem, przedstawiciel powstańców powiedział, że armia Kadafiego kontroluje jedynie niewielki skrawek miasta w jego zachodniej części. 99 procent miasta jest pod naszą kontrolą - poinformował powstaniec.

Kaddafi pokazał się wśród swoich zwolenników

Libijska telewizja państwowa pokazała w nocy zdjęcia z Trypolisu, na których widać samochód Muammara Kaddafiego w tłumie zwolenników. Jego samego nie można było jednak dostrzec. TV zapewniła jednak, że pułkownik był w samochodzie. Białe auto otaczały setki zwolenników pułkownika, wiwatujących na jego cześć, wymachujących państwowymi flagami i wznoszących antyzachodnie hasła.