Szykujcie się do obrony Libii. Będziemy walczyć, jeśli oni tego chcą - powiedział libijski przywódca Muammar Kadafi o antyreżimowych demonstrantach. Kadafi wygłosił transmitowane przez telewizję przemówienie do dziesiątków tysięcy swych zwolenników w Trypolisie. Stolica to ostatni bastion Kadafiego w kraju, ogarniętym falą antyrządowych protestów.

Kadafi wezwał swych sympatyków, zebranych na centralnym Placu Zielonym stolicy, do obrony kraju i libijskiech interesów naftowych. Gotujcie się do walki o Libię, o ropę naftową, o godność i niepodległość - wołał do wiwatujących tłumów.

Musicie tańczyć, śpiewać i przygotować się. (...) wasz duch jest silniejszy od wszelkich prób zniszczenia nas, podejmowanych przez cudzoziemców i wrogów - cytuje Kadafiego Reuters.

Muammar Kadafi jest z wami. (...) będziemy walczyć i zabijemy ich, skoro tak chcą (...) - wołał libijski przywódca. Muammar Kadafi jest jednym z was. Tańczcie, śpiewajcie, radujcie się!

Siły bezpieczeństwa otworzyły ogień do mieszkańców Trypolisu

Libijskie siły bezpieczeństwa strzelały w piątek do manifestantów w kilku dzielnicach Trypolisu. Świadkowie mówią m.in. o ostrzeliwaniu demonstrantów z broni automatycznej, a nawet z działka przeciwlotniczego. Według niepotwierdzonych doniesień zginęło co najmniej kilkanaście osób.

W ocenie polskiego MSZ libijskie władze centralne kontrolują jedynie Trypolis i kilka mniejszych miast w jego okolicy. W całym kraju zwiększa się pospolita przestępczość; bardzo często dochodzi do rabunków i aktów agresji.

Kolejne miasta przechodzą w ręce rebeliantów - donoszą zachodnie agencje. Pod kontrolą przeciwników Muammara Kadafiego znalazło się miasto Marsa al-Burajka na wschodzie Libii i znajdujący się tam terminal naftowy. Żołnierze przeszli na stronę demonstrantów i pomagają w zabezpieczaniu portu - informuje Reuters.

Eksport ropy naftowej z Libii niemal ustał z powodu zmniejszenia produkcji, braku personelu i obaw o bezpieczeństwo - poinformowały w piątek źródła branżowe. Członek koalicji przeciwników Muammara Kadafiego, która twierdzi, że sprawuje władzę w Bengazi, zapewnił w piątek, że umowy naftowe, które są legalne i leżą interesie narodu libijskiego, będą honorowane.

Kadafi na pewno dobrowolnie nie ustąpi

Muammar Kadafi to przypadek z pogranicza normalności i choroby psychicznej i na pewno dobrowolnie nie ustąpi - powiedział znany amerykański psychiatra i psycholog, profesor Jerrold Post z George Washington University.