Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną po tym, jak Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję zezwalającą na operacje militarne w Libii. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień drożeje na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 2,24 dol. do 103,66 dol. Z kolei na giełdzie ICE Futures Europe w Londynie baryłka ropy Brent w dostawach na maj drożeje o 1,47 dol. do 116,4 dol.

Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła minionej nocy rezolucję, upoważniającą do operacji wojskowej w Libii przeciw siłom reżimu Muammara Kadafiego, które walczą ze społeczną rebelią. Rezolucja, uchwalona z inicjatywy Francji i Wielkiej Brytanii przy poparciu USA, daje zielone światło do wprowadzenia strefy zakazu lotów wojskowych nad Libią i użycia wojsk przeciw armii Kadafiego w obronie ludności cywilnej.

Inwestorzy obawiają się, że operacja wojskowa przeciw siłom Kadafiego przedłuży konflikt w tym kraju i zagrozi eksportowi ropy. Już wcześniej eskalacja walk w Libii zmniejszyła znacząco dzienne wydobycie tego kraju.