Na obszarach Libii, nad którymi utracił kontrolę reżim Muammara Kadafiego, pojawiają się nowe media: gazety, stacje radiowe i portale internetowe - informuje BBC. W Bengazi na wschodzie kraju, gdzie mieszkańcy na wielkich wiecach świętują wyzwolenie, 23 lutego zaczęła się ukazywać gazeta "Libia", która codziennie informuje o uroczystościach związanych ze zwycięstwem nad reżimem Kadafiego i o życiu Libijczyków w nowych warunkach.

W pierwszym numerze w dzienniku zamieszczono też kronikę wydarzeń poprzedzających przejęcie kontroli nad Bengazi przez opozycję oraz zdjęcia "męczenników" - ofiar walk z siłami reżimowymi.

W eterze pojawiła się natomiast opozycyjna stacja radiowa, zapewne wykorzystująca nadajniki państwowego radia libijskiego, które wpadły w ręce opozycji. "Radio Wolna Libia", nadające prawdopodobnie z Bajdy, wzywa Libijczyków, by przyłączyli się do rewolucji.

Co jakiś czas uaktywnia się też radio internetowe, nadające rozmowy telefoniczne z sympatykami opozycji.

Pod rządami Kadafiego wolność prasy "praktycznie nie istniała", na co wielokrotnie wskazywali m.in. Reporterzy bez Granic.