Tragiczny wypadek na trasie Rajdu Śląska. Nie żyje pilotka [NOWE FAKTY]

Sobota, 11 września (11:36)
Aktualizacja: Sobota, 11 września (19:35)

Kierowca prowadzący rozbity podczas Rajdu Śląska samochód był trzeźwy, a – według wstępnych ustaleń – powodem wypadku, w którym zginęła jego 39-letnia pilotka, był poślizg – poinformowała policja. Do wypadku doszło dziś przed południem w Chybiu, na trzecim z ośmiu zaplanowanych na ten dzień odcinków specjalnych rajdu zaliczanego do cyklu mistrzostw Polski. Informację dostaliśmy na Gorącą Linię RMF FM. Rajd został przerwany.

Honda Civic wypadła z drogi i uderzyła w ogrodzenie posesji. Organizatorzy zdecydowali o zakończeniu imprezy.

Wstępne ustalenia na miejscu zdarzenia wskazują na to, że załoga na prostym odcinku drogi, tuż przed zakrętem, wpadła w poślizg. Pojazd wypadł z trasy i uderzył w ogrodzenie. Niestety pilot, 39-letnia kobieta, zginął na miejscu. Kierowca nie odniósł obrażeń. Był trzeźwy. Została od niego pobrana krew do analizy. Na miejscu prowadzone były czynności policjantów pod nadzorem prokuratora. Odcinek drogi, na którym doszło do zdarzenia, był niedostępny dla kibiców - poinformowała policja w komunikacie.

Tymczasem jak informują organizatorzy, pilotka to Agnieszka Pyra, prywatnie żona kierowcy.

O godzinie 11:00 na odcinku specjalnym Chybie (powiat cieszyński) doszło do wypadku załogi numer 40, w wyniku którego śmierć na miejscu poniosła pilotka. W następstwie tego tragicznego wydarzenia komitet organizacyjny Rajdu Śląska podjął decyzję o zakończeniu zawodów.
 
Samochód załogi numer 40 wypadł z trasy i uderzył w ogrodzenie. Kolejna załoga już po minucie wszczęła procedurę wypadkową. Na miejscu zdarzenia niezwłocznie pojawiły się dwa zespoły ratunkowe. Kierowca w szoku został zabrany do szpitala na badania. Pilotki niestety nie udało się uratować.
 
Komitet organizacyjny Rajdu Śląska składa najszczersze kondolencje bliskim zmarłej zawodniczki. W tej sytuacji sportowa rywalizacja nie będzie kontynuowana - poinformowali organizatorzy rajdu.

Rajd Śląska: Marczyk i Gospodarczyk wygrali

Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk (Skoda Fabia Rally2 Evo) wygrali Rajd Śląska i prowadzą w klasyfikacji samochodowych mistrzostw Polski. Zawody zostały zakończone po tragicznym wypadku.

Wyniki po czwartej próbie uznano za końcowe, ale z uwagi na krótki dystans, jaki został pokonany, zwycięzcy rajdu otrzymali tylko 1/3 punktów.

Rajd Śląska stanowił piątą z siedmiu rund mistrzostw Polski. Liderzy klasyfikacji mogli zapewnić sobie triumf w mistrzostwach Polski już na Śląsku, jednak z powodu przedwczesnego zakończenia imprezy kwestia ostatecznych rozstrzygnięć odsunęła się w czasie.

Marczyk i Gospodarczyk w piątek wygrali w Chorzowie Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich przy Stadionie Śląskim, a w sobotę utrzymali prowadzenie.

Kolejną rundą mistrzostw Polski będzie 49. Rajd Świdnicki-Krause, zaplanowany na 1-3 października.

Rajd Śląska zakończył się minutą ciszy, którą załogi, organizatorzy i członkowie rajdowej społeczności, uczcili pamięć pilotki, śmiertelnej ofiary na OS Chybie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rajd Śląska

Urszula Gwiazda

Marek Wiosło

Karol Żak

RMF FM/PAP