Fin Jari Huttunen zanotował najlepszy czas na pierwszym odcinku specjalnym 76. Rajdu Polski. Kierowcy w ramach rozgrzewki zaprezentowali swoje umiejętności na torze w Mikołajkach. Drugi czas zanotował Rosjanin Aleksiej Łukjaniuk. Najlepszy z Polaków - Mikołaj Marczyk - był trzeci.

Pierwszy odcinek specjalny 76. Rajdu Polski był jedynie przystawką przed poważnym ściganiem, które rozpocznie się w sobotę. Kierowcy pokonali jedynie 2,5 kilometrowy OS na torze w Mikołajkach.

Różnice w czołówce są kosmetyczne, ale mamy oczywiście pierwszego lidera zmagań. Został nim Fin Jari Huttunen, który o zaledwie 0,2 sek. wyprzedził Aleksieja Łukjaniuka. Spośród kierowców rywalizujących w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski najlepszy czas miał Mikołaj Marczyk - zajął 3. miejsce w klasyfikacji generalnej. Tuż za nim uplasował się Łukasz Habaj, który na Mazury przyjechał jako lider Mistrzostw Europy. Dobry czas zanotował też Aron Domżała, którego kibice mogą głównie kojarzyć z rajdami off-roadowymi. Tu z pilotem Jarosławem Baranem zajął na OS1 piąte miejsce w klasyfikacji generalnej i 3. w RSMP.


Kacper Wróblewski, którego wspiera RMF FM, po pierwszym dniu rywalizacji zajmuje 5. miejsce. 


W sobotę ściganie zacznie się już na poważnie. Kierowcy pokonają osiem odcinków specjalnych - w tym dwukrotnie OS Olecko o długości ponad 28,5 kilometra. Tak długie próby nie będą problemem dla nikogo z czołówki RSMP, choć oczywiście łatwiej utrzymać koncentrację na krótszych odcinkach. Dla mnie jednak im dłuższy OS tym lepiej - mówi Marcin Słobodzian.


Zdaniem Tomasza Kasperczyka, utrzymanie koncentracji podczas wszystkich sobotnich prób dla niektórych kierowców może okazać się problemem. Ważna jest także pogoda. Jest bardzo ciepło. Sądzę, że nie wszyscy poradzą sobie z utrzymaniem koncentracji i mogą pojawić się błędy. Ja chcę ich uniknąć. Sezon  2016 spędziłem w cyklu ERC. Wiem z czym wiąże się rywalizacja w Mistrzostwach Europy. Będę starał się kontrolować sytuację w RSMP. To moje główne zadanie na ten rajd - przyznaje zwycięzca Rajdu Nadwiślańskiego.


Wyniki pierwszego odcinka specjalnego 76. Rajdu Polski


1. Jari Huttunen - 1:46

2. Aleksiej Łukjaniuk + 0:00,2

3. Mikołaj Marczyk +0:00,7

4. Łukasz Habaj +0:01,0

5. Aron Domżała + 0:01,7


Pełna klasyfikacja dostępna jest tutaj. 

Opracowanie: