Na Mazurach - nie bez przeszkód - wystartował 74. Rajd Polski! Pierwszy odcinek specjalny - na Arenie Mikołajki - ruszył o godzinie 19:08. Zwyciężył w nim Elfyn Evans z Wielkiej Brytanii. Drugie miejsce zajął Belg Thierry Neuville, a trzecie Francuz Sebastien Ogier. Polscy rajdowcy uplasowali się na dość odległych miejscach.

Francuska załoga Sebastien Ogier i Julien Ingrassia na trasie testowego odcinka specjalnego 74. Rajdu Polski /Tomasz Waszczuk /PAP

74. Rajd Polski na torze w Mikołajkach zainaugurowali Jakub Przygoński i Krzysztof Hołowczyc. Rozgrywana na szutrowych trasach impreza jest 8. rundą Rajdowych Mistrzostw Świata 2017. W ciągu czterech dni rywalizacji kierowcy pokonają w sumie ponad 1407 km, w tym blisko 320 km odcinków specjalnych.

Elfyn Evans przejechał trasę w czasie 1:44:4, jako jedyny w stawce zszedł poniżej 1:45:0.

Pogoda jest nieprzewidywalna, ale taka sama dla każdego. Ekstremalne warunki drogowe, których się można spodziewać, mogą nie pasować do naszych opon. W innym wypadku będzie OK - powiedział Evans, który w swoim samochodzie ma inne opony niż większość zawodników.

Drugi rezultat - 1:45:2 uzyskał wicelider mistrzostw świata po siedmiu rundach Belg Thierry Neuville (Hyundai I20 WRC), a trzeci był czterokrotny mistrz świata, obrońca tytułu Francuz Sebastien Ogier (Ford Fiesta WRC) - 1:45:3.

Dzisiaj nie wiadomo, jak pogoda wpłynie na warunki. Nie wiem, jak mocny deszcz padał na odcinkach, jaka będzie na nich przyczepność - przyznał Ogier.

Czwarty był Fin Jari-Matti Latvala (Toyota Yaris WRC), wolniejszy od Evansa o 1,3 s, a tuż za nim zameldował się jeden z głównych kandydatów do zwycięstwa Estończyk Ott Tanak (Ford Fiesta WRC) - strata 1,4 s.

Z Polaków, którzy rywalizują w WRC2 najszybciej trasę próby na Mikołajki Arenie przejechali Łukasz Pieniążek (Peugeot 208 T16 R5) oraz Wojciech Chuchała (Ford Fiesta R5). Obaj stracili do zwycięzcy po 6,7 s i zajmują odpowiednio miejsca 24. i 25.

W piątek w programie jest dziewięć odcinków specjalnych. Start do pierwszego - Chmielowo, o długości 6,2 km -  o 7.15. Ostatnim będzie ponownie próba na torze Mikołajki Arena. 

Pogoda zmieniła plany organizatorów

Po południu plany  organizatorów pokrzyżowała pogoda - z powodu nawałnicy odwołano uroczyste otwarcie zmagań. Otwarcie ORLEN 74. Rajdu Polski planowane było na godzinę 16:00 na rynku w Mikołajkach. Plany zmieniła jednak nawałnica, która rozpętała się wokół miasta.

Ulewa z grzmotami, błyskawicami i silnym wiatrem, a przez pewien czas nawet gradem, sprawiła, że organizatorzy zrezygnowali z tego punktu programu.

Film nakręcony w czasie nawałnicy w parku serwisowym opublikował na Twitterze Mads Ostberg......a Thierry Neuville napisał na swym profilu, że jest mu przykro z powodu kibiców, którzy - mimo fatalnej pogody - zebrali się na rynku w Mikołajkach, by przywitać rajdowe załogi:

Ulewa dała się we znaki m.in. Wojciechowi Chuchale, mistrzowi Polski w sezonie 2014: jego Ford Fiesta R5, którym kierowca tuż po godzinie 15:00 wjechał na rampę, zsunął się z niej w deszczu i ją zablokował. Dopiero po wielu próbach auto udało się postawić na koła i rampa została odblokowana.Na Mazury zjechała światowa czołówka

Do tegorocznej edycji drugiego najstarszego rajdu samochodowego świata zgłosiło się 49 załóg, a są wśród nich nazwiska ze światowej czołówki: Sebastien Ogier, Ott Tanak, Thierry Neuville, Dani Sordo czy Andreas Mikkelsen.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Kto podbije Mazury? Jan Kałucki o faworytach 74. Rajdu Polski i tych, którzy postarają się o niespodziankę >>>>

Neuville najszybszy na odcinku testowym!

Dobrą dyspozycję potwierdził już Neuville, który zanotował najlepszy czas (2 min 12,1 s) na liczącym 4,9 km odcinku testowym. Belg osiągnął średnią prędkość 133,54 km/h.

Na drugim miejscu sklasyfikowany został Estończyk Ott Tanak, a na trzecim Nowozelandczyk Hayden Paddon.

Wśród Polaków najlepszym czasem mógł natomiast pochwalić się Hubert Ptaszek, który w klasyfikacji samochodów WRC2 był piąty. W tym gronie najszybszy okazał się Szwed Tidemand Pontus, do którego Ptaszek stracił 3,5 s.

Zobaczcie filmy i zdjęcia z odcinka testowego!

Sebastian Ogier na trasie odcinka testowego:

Fragment przejazdu Jariego-Mattiego Latvali:


(e)