Zamiast 268 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca w tym tygodniu do Polski trafi 67 tys. - poinformował PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. W poniedziałek rano do Polski trafiło 873 tys. dawek szczepionki Pfizera i 216 tys. firmy AstraZeneca. Jak zapewnił Michał Dworczyk, to ograniczenie dostaw, nie powinno wpłynąć na harmonogram szczepień.

Kuczmierowski powiedział, że tym tygodniu mieliśmy dostać dużą dostawę szczepionek firmy AstraZeneca, została ona jednak mocno zredukowana.

Miało przybyć do Polski 268 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca, a dostaniemy zgodnie przesłaną właśnie informacją 67 tys. Bierzemy pod uwagę różne scenariusze i planujemy harmonogram szczepień, aby bezpiecznie pokrywał się z dostawami - podkreślił prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Także Dworczyk poinformował we wtorek na konferencji prasowej, że jest kolejna informacja o zmniejszeniu dostaw szczepionek AstraZeneca. Dopytywany, jak poważnym zagrożeniem dla harmonogramu szczepień jest to zmniejszenie dostaw odparł: Robimy wszystko, żeby nie wpłynęła na sytuacja na tempo i program szczepień. Mamy zarezerwowane szczepionki na podanie drugich dawek.

Jak dodał, "na ten moment nie powinno to wpłynąć na nasze plany i harmonogram szczepień".

Minister podkreślił, że ze względu na priorytet jakim jest bezpieczeństwo pacjentów i podanie drugiej dawki zawsze utrzymywany jest zapas szczepionek. Drugie dawki nie są zagrożone, a jeśli chodzi o zaplanowane szczepienia, to będziemy starali się zastąpić AstraZenekę zaplanowaną z tych dostaw innymi szczepionkami - zapowiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień.


Niemal 9 mln szczepień w Polsce. Ważne zmiany w harmonogramie

Polscy pacjenci otrzymują dwudawkowe preparaty przeciw Covid-19 produkowane przez firmy Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Od czwartku, możliwe jest także szczepienie nowym preparatem - jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson.

W poniedziałek na rządowych stronach podano, że w Polsce wykonano dotąd 8 893 076 szczepień przeciw Covid-19, w tym pierwszą dawką 6 599 297 i 2 293 779 dawką drugą. Po szczepieniach odnotowano 6292 niepożądane odczyny, w większości objawiające się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia.

"Wszystko wskazuje na to, że dziś przekroczymy liczbę 9 milionów podanych szczepionek przeciwko COVID-19" - poinformował w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. Przekazał, że do dyspozycji jest obecnie ok. 1 mln szczepionek; część to rezerwa na drugą dawkę dla już zaszczepionych.

Szef KPRM Michał Dworczyk na specjalnie zwołanej konferencji prasowej przedstawił zmiany w harmonogramie szczepień dotyczące rejestracji kolejnych roczników. Aktualny harmonogram obowiązuje do soboty 24 kwietnia. Od poniedziałku 26 kwietnia rozpocznie się rejestracja dwóch roczników - aż do 7 maja. Między 7 a 9 maja będą mogły rejestrować się dziennie po trzy roczniki.