Pediatrzy: Już w przyszłym tygodniu mogą ruszyć szczepienia przeciw Covid-19 dzieci powyżej 5. roku życia

Poniedziałek, 22 listopada 2021 (09:09)
Aktualizacja: Poniedziałek, 22 listopada 2021 (10:16)

Nawet w przyszłym tygodniu pierwsi pięciolatkowie w Polsce mają szansę dostać szczepionkę przeciw koronawirusowi. Tak przewidują w RMF FM pediatrzy. W najbliższych dniach rekomendację w sprawie stosowania preparatu firmy Pfizer w grupie 5-11 lat wydać ma Europejska Agencja Leków.

Po pozytywnej rekomendacji trzeba będzie zorganizować nieco inną procedurę szczepień dla dzieci z tej grupy - tłumaczy w RMF FM krajowa konsultant w dziedzinie pediatrii profesor Teresa Jackowska. Dawka dla dzieci w wieku 5-11 lat będzie mniejsza - dodaje.

Ta organizacja nie zajmie dużo czasu - przewiduje prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, czyli nauki o szczepieniach, profesor Ernest Kuchar. Na 99 procent Europejska Agencja Leków wyda pozytywną rekomendację. Szczepionka jest, ponieważ i tak korzysta się z opakowań zbiorczych i szczepionkę się odmierza, to oznacza, że nawet w kolejny poniedziałek, 29 listopada mogą rozpocząć się szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat - typuje specjalista chorób zakaźnych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Kuchar.

Informacje o tym, że szczepienia dzieci przeciw koronawirusowi mogą rozpocząć się w przyszłym tygodniu, na początku grudnia potwierdził też naszemu dziennikarzowi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. 

Lekarze koordynujący badania kliniczne szczepionki przeciw Covid-19 wśród dzieci w wieku 5-11 lat przyznawali, że wnioski są bardzo obiecujące. Jak szczepionka działa na dzieci w wieku 5-11 lat? Komentarze ekspertów znajdziesz >>>TUTAJ<<<.

Dla zaszczepionych brak zdalnej nauki?

Krajowa konsultant w dziedzinie pediatrii od wielu tygodni apeluje do Ministerstwa Zdrowia, by zaszczepieni uczniowie nie trafiali na naukę zdalną. Liczba szkół i przedszkoli, które wprowadzają zdalny albo hybrydowy tryb nauki gwałtownie wzrosła w ostatnich dniach. 

Przez zakażenia koronawirusem jedna na pięć szkół podstawowych w Polsce nie pracuje w trybie stacjonarnym. 95,4 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego, 80,6 proc. szkół podstawowych i 81,8 proc. ponadpodstawowych pracowało w piątek w trybie stacjonarnym - poinformowało w piątek Ministerstwo Edukacji i Nauki, powołując się na dane od kuratorów.


Artykuł pochodzi z kategorii: Pandemia koronawirusa. Szczepienia przeciw Covid-19

Magdalena Partyła

Michał Dobrołowicz