Woda zagraża 160-hektarowemu parkowi w Gołuchowie w Wielkopolsce. To największy w Polsce i jeden z największych parków dendrologicznych w Europie.

Jak poinformował dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej (OKL) Benedykt Roźmiarek, zalany jest park, zbudowane niedawno alejki spacerowe, stawy nie mieszczą juz napływającej wody. Jeśli deszcz będzie padać nadal, woda spowoduje znaczne zniszczenia - ocenia dyrektor.

Wylała przepływająca przez park rzeczka Ciemna. Jej koryto nie mieści już wody, która rozlewa się wzdłuż Zamku Książąt Czartoryskich i oficyny, zalane są łąki. Woda pod mostkami ledwo się już mieści. Takiej sytuacji w parku nie było od lat 80. - powiedział Roźmiarek.

Według niego, ucierpią najprawdopodobniej nasadzenia krzewów, drzew i roślin na polanach. Dodał, że na pewno uszkodzone zostały alejki i być może trzeba będzie wzmocnić groble na stawach. Nie są zagrożone żubry w Pokazowej Zagrodzie Zwierząt.

W parku rosną bogate kolekcje drzew i krzewów z różnych kontynentów. Założenia parkowe powstały w latach 1853-1896 z inicjatywy właścicielki Gołuchowa, księżnej Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej i jej męża Jana Działyńskiego. Park rozciąga się wzdłuż doliny rzeki Ciemnej. Jest jedną z największych atrakcji turystycznych w tej części regionu.