Na kilku liniach kolejowych w Małopolsce i na Śląsku z powodu ulewnych deszczy i powodzi przerwany został ruch pociągów. Na kilkunastu innych ruch jest poważnie utrudniony. W miejscowości Burzyn koło Tuchowa z powodu podmokłych torów wykoleił się pociąg.

Dzisiejszej nocy doszło do licznych uszkodzeń na linii kolejowej Tarnów - Nowy Sącz - Muszyna – Krynica. Z tego powodu pociągi kursują jedynie na odcinku Stróże - Nowy Sącz. Przez najbliższe dni nieczynny będzie też fragment - między Nowym SączemKrynicą. Z tego powodu pociągi nie mogą też dojeżdżać do przejścia granicznego ze Słowacją w Muszynie. Największe uszkodzenia torów są w Żegiestowie, Wierchomli i Rytrze.

Na linii Stróże – Jasło na odcinku Gorlice Zagórzany – Biecz uszkodzenia została sieć trakcyjna przez przewrócone drzewo. Na tej samej linii na odcinku Wola Łużańska - Gorlice Zagórzany ruch kolejowy został przerwany z powodu zalanego toru.

Nieprzejezdny jest również tor kolejowy Rydułtowy – Sumina. Objazd pociągów pasażerskich odbywa się przez stację Rybnik.

Na odcinku Pszczyna – Radostowice linii Pszczyna - Żory ruch pociągów pasażerskich odbywa się przez stacje Chybie i Dębina. Z kolei trasy: Kraków Mydlniki - Kraków Bronowice oraz Łaziska Średnie - Orzesze Jaśkowice otwarte są tylko dla ruchu towarowego.

Zagrożona zalaniem jest stacja w Sandomierzu. Pociągi zatrzymują się na okolicznych stacjach wokół miasta. Wykorzystywana jest także zastępcza komunikacja autobusowa.

Utrudnienia w ruchu pociągów występują m.in. na odcinku Warszawa Okęcie – Piaseczno (linia Warszawa - Radom - Kielce), gdzie w nocy z czwartku na piątek jeden z torów został podmyty. Ruch z ograniczoną prędkością prowadzony jest po jednym torze.

Również po jednym torze odbywa się ruch na odcinku Starachowice – Kunów (linia Skarżysko Kamienna - Stalowa Wola). Sąsiedni tor położony na osuwającej się skarpie jest wyłączony z ruchu. Osuwiska są także powodem zamknięcia jednego toru na odcinku Kobiór – Pszczyna (linia Katowice - Bielsko Biała).

Ruch po jednym torze z powodu podmycia sąsiedniego odbywa się na odcinkach: Leszczyny – Rybnik (linia Katowice - Rybnik), Most Wisła – Ochodza (linia Most Wisła - Chybie) i Racibórz - Racibórz Markowice (linia Kędzierzyn Koźle - Chałupki).