W związku z powodzią Polska może liczyć na pomoc finansową z UE - zapewnił premier Donald Tusk. Jeśli straty powodziowe będą do 3 mld euro, to nasz kraj może liczyć na 100 mln euro pomocy. Dodał, że na doraźną pomoc dla powodzian rząd przeznaczy pół miliarda złotych.

Podczas spotkania z mieszkańcami Kłody szef rządu obiecał pomoc osobom poszkodowanym przez powódź. Wzorem poprzedniej powodzi na początek wypłacane będą doraźne zasiłki, a każdy poszkodowany otrzyma do 6 tys. złotych. Aby pomoc została przydzielona, potrzebna jest rekomendacja wójta, a decyzję w tej sprawie podpisuje wojewoda. Pierwsze wnioski zostały już przygotowane i najszybciej pomoc trafi do poszkodowanych ze Śląska.

Według Tuska, Polska może też liczyć na pomoc z Unii Europejskiej. Jak mówił, jeśli straty będą do 3 mld euro, to nasz kraj może liczyć na 100 mln euro pomocy.

Pół miliarda złotych na doraźną pomoc

Premier Donald Tusk zapewnił, że rząd ma pół miliarda złotych do uruchomienia natychmiast na doraźną pomoc dla powodzian. Szef rządu przyznał, że ta kwota nie jest wystarczająca, ale - jak podkreślił - rząd musi znaleźć pieniądze i ewentualnie będzie ciął inne wydatki.

We wszystkich miejscach, w których byłem, w większości przypadków kłopoty zaczynają się wtedy, gdy mieszkańcy z różnych powodów nie przyjmują do wiadomości, że istnieje zagrożenie i potrzeba ewakuacji - ocenił premier.

Dodał, że w Sandomierzu - gdzie był w środę - miał do czynienia "z typową, przykrą sytuacją". Z jednej strony miałem mieszkankę Sandomierza, która zrozpaczona, miała pretensję do władz lokalnych, że nie została ostrzeżona. Z drugiej strony stali ludzie, którzy przysięgali, że pukali do każdego mieszkania i między innymi u tej pani byli dwa razy w nocy - powiedział szef rządu.

Jak mówił, w wielu przypadkach "podstawione autobusy przyjeżdżały i wracały puste". A potem przychodzi moment, kiedy już jest woda i każdy oczekuje natychmiastowej pomocy, ale jak już jest woda, to każdy nie będzie miał amfibii do dyspozycji - dodał premier.

Jeżeli Twoja miejscowość również ucierpiała w ulewach, daj nam znać na Gorącą Linię RMF FM. Czekamy na zdjęcia, filmy i informacje o utrudnieniach. Informujcie o tym, jak zmieniła się sytuacja od wczoraj.

Sprawdź aktualizowaną na bieżąco informację "Polska pod wodą - informacje od Was minuta po minucie". Poinformuj nas i innych! Mapa powstała na podstawie informacji nadesłanych przez słuchaczy i internautów RMF FM na Gorącą Linię.


Pokaż Polska pod wodą. Powódź maj 2010 na większej mapie